اگر ChatGPT و هوش مصنوعی مولد حتی تا یک دهم تبلیغاتی که در اطراف آنها وجود دارد زندگی می کند، از دست دادن مشاغل در مقیاس بزرگ ممکن است اجتناب ناپذیر به نظر برسد. اما داده‌های اقتصادی جدید نشان می‌دهد که آخرین افزایش بزرگ در هوش مصنوعی با کاهش مشاغل در صنایع آسیب‌دیده همزمان نبوده است – علیرغم نگرانی‌های گسترده از جایگزینی سریع در آن زمان.

در یک مقاله تحقیقاتی جدید، اقتصاددانان به بازار کار در تعدادی از کشورهای اروپایی بین سال‌های 2011 تا 2019 نگاه کردند. این دوره زمانی است که یادگیری عمیق با هوش مصنوعی به عنوان روشی قدرتمند برای خودکارسازی کارهایی مانند رونویسی گفتار، تجزیه و تحلیل تصاویر و ایجاد ظاهر شد. توصیه های الگوریتمی برای کانال های اجتماعی و سایت های تجارت الکترونیک در آن زمان انتظار می رفت که یادگیری عمیق تأثیر گسترده و سریعی بر اشتغال داشته باشد.

برای بررسی اینکه واقعا چه اتفاقی افتاده است، محققان بانک مرکزی اروپا، بانک مرکزی اسپانیا و دانشگاه‌های آکسفورد و پیتسبورگ از دو روش ثابت برای سنجش میزان آسیب‌پذیری مشاغل در برابر اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده کردند. هر دو شامل بررسی وظایفی بود که کارگران انجام می‌دهند و نحوه مقایسه آنها با قابلیت‌های الگوریتم‌ها. محققان این اطلاعات را با داده های یک نظرسنجی کارگران اتحادیه اروپا مقایسه کردند که نشان می دهد تعداد افرادی که مشاغل مختلف را در صنایع مختلف از کشاورزی گرفته تا خدمات مالی ترک می کنند یا به آنها می پیوندند.

نتیجه اصلی این بود که صنایعی که هوش مصنوعی در آن‌ها می‌توانست مفیدتر باشد، شاهد کاهش شغلی نبودند. در واقع، برای مشاغل با مهارت بالاتر که در برابر هوش مصنوعی آسیب پذیر هستند، مانند کارهای اداری یقه سفید که شامل کار با داده ها می شود، حدود 5 درصد افزایش در تعداد کارگران استخدام شده داشت. محققان می گویند که این از این ایده پشتیبانی می کند که فناوری جدید می تواند تقاضا برای کارگران ماهرتر را افزایش دهد و در عین حال جانشین افرادی شود که کارهای معمولی انجام می دهند. به نظر نمی رسد که کارگران کمتر ماهر به طور قابل توجهی تحت تأثیر نرم افزار یا هوش مصنوعی قرار بگیرند.

در حالی که ترس از اینکه فناوری‌های جدید مشاغل را از بین می‌برند رایج و کاملاً قابل درک است، تحقیقات اقتصادی تصویری پیچیده و ترکیبی ارائه می‌دهد. به طور کلی، بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که اتوماسیون می تواند تقاضا برای مشاغل را به طور کلی افزایش دهد، همانطور که برخی از مطالعات اخیر نشان می دهد. با این حال، اگر شما یکی از این کارگران ماهرتر نیستید، ظهور فناوری جدید می تواند مشکل ساز باشد.

هیچ یک از این تحقیقات به ما اجازه نمی دهد پیش بینی کنیم که ChatGPT یا سایر فناوری های مولد هوش مصنوعی چه تاثیری خواهند داشت. ممکن است برای ایجاد تغییرات محسوس بسیار جدید باشند. و این امکان وجود دارد که هوش مصنوعی مولد تأثیری کاملاً متفاوت از قبل بر روی مشاغل داشته باشد. نویسندگان مطالعه جدید نوشتند: «در حالی که این رابطه در دوره تجزیه و تحلیل ما مثبت بود، این نتایج ممکن است در آینده تعمیم داده نشوند.

احتمالاً هوش مصنوعی مولد در حال حاضر باعث ایجاد اختلالاتی شده است. برای یافتن داستان‌هایی از افراد و کسب‌وکارهایی که قبلاً توسط نوعی هوش مصنوعی در پشت ChatGPT تغییر کرده‌اند، لازم نیست خیلی جستجو کنید.

برای مثال، برخی از کپی‌رایترها، پس از جایگزینی مشتریان با ابزارهای هوش مصنوعی، باید مشاغل جدیدی پیدا کنند. تعدادی از نشریات نیز در حال آزمایش محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی هستند. روزنامه آلمانی بیلد اخیراً هوش مصنوعی را به عنوان یکی از دلایل برنامه ریزی شده برای کاهش مشاغل ذکر کرده است.

اما فراموش نکنیم که ابزارهایی مانند ChatGPT همچنان همتایان غیرقابل اعتمادی هستند، زیرا حقایق را جعل می‌کنند، سوگیری را تقویت می‌کنند و می‌توانند به روش‌های دیگر بد رفتار کنند. و شایان ذکر است که ظهور یادگیری عمیق در سال 2010 برخی از کارشناسان هوش مصنوعی را بر آن داشت تا حذف برخی مشاغل از جمله رادیولوژیست ها را پیش بینی کنند. به سختی محقق می شود.