دولت آمریکا از طرحی با بودجه 930 میلیون تومان برای توسعه دسترسی به اینترنت پرسرعت در مناطق روستایی. این طرح بیش از 19 هزار کیلومتر فیبر نوری طرح جدید در 35 ایالت و پورتوریکو اجرا خواهد شد.

به گفته انگجت، در طرح جدید دولت جو بایدن، که بخشی از “برنامه توانمندسازی زیرساخت پهن باند مایل میانی” وزارت بازرگانی ایالات متحده است، این بودجه به شرکت هایی تعلق خواهد گرفت که تعهد داده اند. 848 میلیون دلار دیگر آنها نیز باید در این مسیر سرمایه گذاری کنند.

جینا ریموندو، وزیر بازرگانی ایالات متحده گفت: «همانطور که شبکه بزرگراه بین ایالتی، تمام جوامع آمریکا را به شبکه بزرگراه های منطقه ای و ملی متصل کرد، این برنامه به ما کمک می کند تا جوامع سراسر کشور را برای دسترسی به یکدیگر متصل کنیم. اینترنت پرسرعت، با کیفیت و مقرون به صرفهبه طور موثر ارتباط با شبکه های منطقه ای و ملی

به گفته این وزارت، آنها تاکنون بیش از 260 درخواست برای شرکت در برنامه میدل مایل دریافت کرده اند و تعداد کل درخواست ها به 7.47 میلیارد دلار رسیده است. اما وزارت بازرگانی بودجه خود را عمدتاً به شرکت های مخابراتی اختصاص داده است و سهم را به دولت های قبیله ای و غیرانتفاعی واگذار کرده است.

پروژه های توسعه اینترنت در آمریکا باید ظرف 5 سال تکمیل شود

این وزارتخانه، به طور متوسط، برای بسیاری از نامزدها 26.6 میلیون دلار بودجه داده شده است. در حال حاضر تمام احزاب که وجوه دریافت کرده اند پنج سال آنها این فرصت را خواهند داشت که پروژه های خود را تکمیل کنند. البته دولت امیدوار است بسیاری از این پروژه ها با سرعت بیشتری تکمیل شوند.

دولت ایالات متحده می گوید این برنامه علاوه بر بهبود دسترسی به اینترنت پرسرعت در مناطق روستایی، امنیت شبکه را نیز بهبود می بخشد. به عبارت دیگر، شبکه ها باید در برابر بحران های اقلیمی و بلایای طبیعی مقاوم تر باشند و در صورت لزوم از مسیرهای جایگزین برای حفظ ارتباطات شبکه استفاده کنند.

رئیس جمهور آمریکا نیز در این لایحه حضور دارد یک توییت او درباره این پروژه نوشت: «اینترنت پرسرعت دیگر یک لوکس نیست، بلکه یک ضرورت است. به همین دلیل است که دولت من روی توسعه دسترسی به اینترنت پرسرعت و مقرون به صرفه سرمایه‌گذاری می‌کند تا شکاف دیجیتالی را پر کند.»