هاروی میسون جونیور، مدیر عامل آکادمی ملی هنرهای ضبط و علوم، که مسئول سازماندهی جوایز گرمی است، در مصاحبه ای جدید اعلام کرد که اگرچه موسیقی با استفاده محدود از صداها و سازهای هوش مصنوعی در این مراسم گنجانده خواهد شد. اما موسیقی ایجاد شده توسط هوش مصنوعی به طور کلی جایی در آن ندارد.

میسون در مصاحبه با Grammy.com گفت:

ما در حال حاضر اجازه می دهیم موسیقی و محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی ارسال شود، اما جایزه گرمی تنها به افرادی تعلق می گیرد که خلاقانه آثار خود را در دسته های مختلف ارسال کرده باشند.

او همچنین گفت:

«اگر هوش مصنوعی آهنگی را بخواند یا ساز بزند، آن را در نظر خواهیم گرفت. اما در دسته های ترانه سرایی، آهنگ ها باید توسط بیش از یک نفر نوشته شود. در مورد دسته های اجرا هم همینطور است و فقط آهنگی که توسط گروه کر ساخته شده است برای گرمی در نظر گرفته می شود. اگر موسیقی توسط هوش مصنوعی ساخته یا تولید می‌شد، موضوع متفاوتی بود، اما جایزه گرمی در این مرحله فقط به دست سازندگان انسان می‌رسید.

علی‌رغم اظهارنظرهای مدیر اجرایی جوایز گرمی، آهنگ‌هایی که با کمک هوش مصنوعی ساخته شده‌اند و اوایل امسال در فضای مجازی منتشر شدند، در این مراسم حضور نخواهند داشت. اما در برخی موارد، خوانندگان از نسخه هوش مصنوعی صدای خود در آهنگ هایی استفاده می کنند که حضور آنها در مراسم دقیقا مشخص نیست.

به عنوان مثال، پل مک کارتنی، خواننده اصلی گروه بیتلز، اخیراً گفت که توانسته آخرین آهنگی که جان لنون فقید خوانده بود را با هوش مصنوعی به پایان برساند.

تاثیر هوش مصنوعی در صنعت موسیقی

میسون همچنین در مصاحبه خود اشاره کرد که هوش مصنوعی صنعت موسیقی را متحول خواهد کرد. او گفت:

هوش مصنوعی به طور مطلق و بدون تردید آینده صنعت ما را شکل خواهد داد. بنابراین ما باید شروع به برنامه ریزی برای آن کنیم و به این فکر کنیم که این فناوری چه معنایی برای ما خواهد داشت.”

او همچنین گفت که آکادمی ضبط اخیراً جلسه‌ای با رهبران صنعت، کارآفرینان فناوری، پلتفرم‌های استریم و افرادی از جامعه هنری برگزار کرده است تا در مورد آینده هوش مصنوعی بحث کند.