پاسخ کوتاه این است که شما می توانید لپ تاپ خود را حتی در صورت شارژ کامل روشن کنید زیرا باتری پس از 100٪ شارژ شدن به شارژ شدن ادامه نمی دهد.

با این حال، اگر می خواهید لپ تاپ خود را برای مدت طولانی تری به برق وصل کنید، توصیه می کنیم (در صورت امکان) باتری را خارج کنید. باتری معمولا بیشتر دوام می آورد زیرا ممکن است در اثر گرمای تولید شده توسط لپ تاپ شما آسیب ببیند.

برای پاسخ طولانی تر، احتمالاً از این که بدانید واقعاً پاسخ درستی برای این سؤال وجود ندارد، ناامید خواهید شد.

آیا می توانم لپ تاپ خود را همیشه روشن نگه دارم؟

برخی از کارشناسان به شما می گویند که اگر باتری لپ تاپ شما را همیشه روشن بگذارید، آسیب می بیند. اما این درست است حتی اگر باتری لپ تاپ خود را هر روز شارژ کنید.

برخی از سازندگان معروف لپ تاپ توصیه های متفاوتی در این زمینه ارائه می دهند.

قلب میگه اتصال دائم لپ تاپ مشکلی نداره.

یک سیب این نشان می دهد که ایده خوبی نیست که لپ تاپ خود را همیشه با باتری روشن بگذارید.

ایسوس توصیه می‌کند هر دو هفته یکبار باتری را تا 50 درصد خالی کنید، به این معنی که برای این کار باید لپ‌تاپ خود را خاموش کنید.

نکته اصلی این است که اگر لپ تاپ خود را همیشه روشن بگذارید، باتری شما ظرفیت خود را از دست می دهد. بلافاصله این اتفاق نمی افتد، اما متوجه خواهید شد که ظرفیت باتری شما پس از حدود یک سال به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

آسیب باتری همیشه به شارژ مربوط می شود

شاید شنیده باشید که ثابت نگه داشتن لپ تاپ به برق به عمر باتری آسیب می رساند. در اینجا به تفصیل به آن خواهیم پرداخت. اطلاعات نادرست زیادی در اینترنت وجود دارد و همیشه بهترین ایده نیست که با دارندگان لپ تاپ صحبت کنید اگر واقعاً در مورد آن اطلاعات کافی دارند.

اگر لپ تاپ جدیدی دارید، باتری لیتیوم یونی (لیتیوم یونی) یا LiPo دارد. با این باتری ها هیچ راهی برای شارژ مجدد وجود ندارد.

اگر باتری را تا 100 درصد شارژ کرده باشید و لپ تاپ شما همچنان به پریز برق متصل باشد، باتری لپ تاپ شما دیگر شارژ نمی شود.

در این مرحله، لپ تاپ شما فقط با برق AC کار می کند. باتری لپ‌تاپ شما در این مدت کمی خالی می‌شود و زمانی که این اتفاق می‌افتد، تا زمانی که باتری به 100 درصد برسد، به شارژ شدن ادامه می‌دهد.

اگر لپ تاپ را به منبع تغذیه وصل کنید، نمی توانید با شارژ مجدد به باتری لپ تاپ آسیب برسانید.

آیا باتری لپ تاپ من به مرور زمان ظرفیت خود را از دست می دهد؟

خالی شدن باتری

باتری لپ تاپ شما به مرور زمان ظرفیت خود را از دست می دهد. این زمانی اتفاق می افتد که تحت یک سری چرخه شارژ قرار می گیرد. هرچه چرخه شارژ بیشتر باشد، باتری ظرفیت بیشتری را از دست می دهد. همه باتری‌های لپ‌تاپ متفاوت هستند، اما به طور متوسط ​​می‌توانید انتظار داشته باشید که حدود 500 چرخه شارژ کامل دوام بیاورند.

با این حال، هر از گاهی باید باتری لپ تاپ خود را خالی کنید. این ایده خوبی نیست که باتری را همیشه در بالاترین سطح خود نگه دارید. اگر اجازه می دهید باتری خالی شود، مطمئن شوید که سطح شارژ به صفر نمی رسد، زیرا ممکن است به باتری آسیب برساند.

چگونه باتری لپ تاپ را بیشتر دوام بیاوریم؟

هنگامی که لپ تاپ به سطح شارژ 80 درصد رسید، می توانید شارژ را متوقف کنید زیرا این به شما کمک می کند عمر آن را افزایش دهید.

همچنین باید بدانید که باتری لپ تاپ شما با قرار گرفتن در معرض دمای بالا بسیار سریعتر ظرفیت خود را از دست می دهد. بنابراین اگر می خواهید باتری لپ تاپ خود را بردارید و آن را در جایی ذخیره کنید، باید مطمئن شوید که یک مکان خنک برای آن پیدا کرده اید. .

قبلاً به شما گفته بودیم که گرمای بیش از حد برای باتری لپ تاپ شما مضر است. اگر قرار است مدتی در خانه یا محل کار باشید و قصد دارید لپ تاپ خود را به برق وصل کنید، باید باتری را از لپ تاپ خارج کنید. این کار از داغ شدن بیش از حد باتری و تسریع خراب شدن آن جلوگیری می کند.

اگر می خواهید در حالی که لپ تاپ روشن است بازی های سنگینی انجام دهید، بهتر است ابتدا باتری را خارج کنید.

البته همه اینها فرض را بر این می گذارد که بتوانید به راحتی باتری را از لپ تاپ خود خارج کنید. برخی از لپ تاپ های مدرن به شما اجازه نمی دهند باتری را خارج کنید، بنابراین نمی توانید این اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

آیا باید باتری لپ تاپ خود را خالی کنید؟

پس بهترین کار اینجا چیست؟ خوب، پیشنهاد می کنیم حتی اگر در خانه یا محل کار خود برق دارید، برخی روزها باید لپ تاپ خود را به برق وصل کنید و روزهای دیگر فقط باید از باتری استفاده کنید.

اگر تصمیم دارید باتری لپ تاپ خود را خالی کنید (البته نه به صفر)، این می تواند به کالیبراسیون کمک کند. با تخلیه و سپس شارژ مجدد باتری، لپ تاپ و سیستم عامل آن بهتر می توانند میزان شارژ باقی مانده در باتری را تخمین بزنند.

چه لپ تاپ ویندوزی یا مک داشته باشید، شارژ باتری شما تخمینی است. ویندوز می تواند به شما بگوید که باتری لپ تاپ شما هنوز 30 درصد شارژ دارد در حالی که در واقع به صفر نزدیک می شود، که می تواند باعث شود لپ تاپ شما به طور ناگهانی در زمانی که انتظارش را ندارید خاموش شود.

توصیه می کنیم زمانی که می خواهید باتری لپ تاپ خود را به طور کامل شارژ کنید، ماهی یک بار این کار را انجام دهید. واقعاً دیگر نیازی به انجام این کار ندارید. این فرآیند می تواند به کالیبره کردن باتری کمک کند و سیستم عامل شما را در مورد باتری شما بیشتر بداند.

با این حال، کالیبره کردن باتری لپ تاپ شما هیچ تاثیری بر عمر آن ندارد. این به سادگی به Windows یا Mac کمک می کند تا قدرت باتری باقیمانده شما را بهتر تخمین بزنند.

خلاصه

در این راهنما، متوجه شدید که هیچ پاسخ روشنی برای این سوال وجود ندارد که «آیا باید لپ‌تاپم را روشن نگه دارم؟» این بسیار ناامیدکننده است، اما قابل درک است، زیرا عمر باتری لپ‌تاپ یک علم دقیق نیست.

اگر لپ تاپ شما باتری لیتیوم یون یا لیپو دارد، اگر آن را به برق وصل کنید، اصلا شارژ نمی شود و آسیب می بیند. هر چیزی را که در اینترنت می خوانید باور نکنید. مدار خاصی در لپ تاپ شما وجود دارد که پس از شارژ کامل باتری، شارژ آن متوقف می شود.

باتری لپ تاپ بدون توجه به آنچه شما انجام می دهید به مرور زمان ظرفیت خود را از دست می دهد. یکی از بزرگترین دشمنان عمر باتری گرما است. بنابراین، اگر برای مدتی از باتری استفاده نمی کنید و لپ تاپ خود را به برق وصل می کنید، توصیه می کنیم باتری را خارج کرده و در جای خنک نگهداری کنید.

تخلیه و شارژ کامل باتری به طور منظم می تواند به کالیبره کردن آن کمک کند. این بدان معنی است که سیستم عامل شما (ویندوز یا مک) باید بتواند با دقت بیشتری میزان شارژ باقی مانده باتری لپ تاپ را به شما نشان دهد.

منبع

به این پست امتیاز دهید