اگر برنامه‌های سیاسی، فنی و مالی ناسا طبق برنامه پیش برود، ایالات متحده می‌تواند تا پایان این دهه ردپای جدیدی روی ماه بگذارد. این فرود که در طول ماموریت آرتمیس 3 انجام خواهد شد، اولین بازگشت انسان به سطح ماه از زمان ماموریت آپولو 17 در دسامبر 1972 است.

به گفته LiveScience، Artemis 3 اولین ماموریت از چندین ماموریت سرنشین دار خواهد بود که در منطقه تحقیقاتی قطبی آرتمیس در 84 درجه عرض جغرافیایی جنوبی فرود می آید. انتخاب یک منطقه فرود ایمن و با ارزش علمی برای Artemis 3 یک کار دشوار است. اما شکی نیست که اکتشافات بزرگی در راه است و یک شگفتی بالقوه می تواند کشف حیات در ماه باشد.

دهانه های فوق العاده سرد

تحقیقات جدید نشان می دهد که بازدیدکنندگان آینده در منطقه قطب جنوب ماه باید به دنبال شواهدی از حیات در دهانه های فوق سرد واقع در مناطق دائمی سایه باشند. این موجودات ممکن است مسیر خود را از زمین به ماه طی کرده باشند.

پرابال ساکسینا، دانشمند سیاره‌شناسی در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در گرین‌بلت، مریلند، معتقد است که حیات میکروبی به طور بالقوه می‌تواند در شرایط سخت نزدیک قطب جنوبی ماه زنده بماند. بر اساس مطالعات اخیر در مورد محدودیت هایی که در آن حیات میکروبی خاصی می تواند زنده بماند، ممکن است نقاط داغ بالقوه ای برای چنین حیاتی در مناطق نسبتاً محافظت شده برخی از اجرام آسمانی بدون هوا وجود داشته باشد.