فعالان حوزه هوش مصنوعی معتقدند هرکس از فناوری مناسب استفاده کند برنده خواهد شد و استفاده نادرست نیز مضر است. آنها معتقدند با توسعه هوش مصنوعی و chatGPT، تعریف و نوع خلاقیت تغییر خواهد کرد.

پنل اختصاصی “تأثیر chatGPT و فناوری های مرتبط بر آینده تجارت” به عنوان بخشی از رویداد تجربه محور صنعت هوش مصنوعی برگزار شد.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از روابط عمومی کارگزاری مفید، در این میزگرد «محمد حسین ریبان» عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف، «محمد شکوهی یکتا» دانشمند ارشد داده در مایکروسافت، «سهیل مقدم» معاون رئیس جمهور فناوری دیجی کالا، «زینب برزگر» عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و «علیرضازاده» سرپرست تیم داده و هوش مصنوعی آژانس مفید نظرات و تجربیات خود را به اشتراک گذاشتند.

یکی از رایج ترین سوالات در مواجهه با هوش مصنوعی و chatGPT تاثیر این فناوری بر خلاقیت است. زارع زاده معتقد است با ChatGPT خلاقیت افزایش می یابد و با کمک این فناوری سرمایه انسانی می تواند خلاقیت را در سطح بالاتری تولید کند.

از سوی دیگر، معاون فناوری دیجی کالا معتقد است که سطوح بالا و پایین اهمیتی ندارد و تنها نوع خلاقیت متفاوت خواهد بود.

برزگر همچنین معتقد است که با پیشرفت علم، تعریف خلاقیت نیز تغییر خواهد کرد: «به مرور زمان، با پیشرفت فناوری، نوع خلاقیت نیز تغییر خواهد کرد. تغییر تکنولوژی منجر به تغییر مفاهیم خواهد شد. تعریف خلاقیت با پیشرفت علم تغییر می کند. این در زمینه یادگیری chatgpt بسیار مهم است. من می خواهم این پیام را به همه کسانی که ما نباید جستجو را فراموش کنیم و ما نباید فقط به ChatGPT تکیه کنیم.”

او همچنین از وضعیت موجود ابراز تاسف کرد و گفت که وقتی کسی کمی در مورد هوش مصنوعی می‌آموزد، فکر می‌کند که یک متخصص هوش مصنوعی شده است. سوالی که به گفته برزگر آفت بزرگی در دانشگاه است:

«در دانشگاه با افرادی آشنا شدم که دانش جعلی داشتند. آنها فاقد دانش هستند و در مورد همه چیز اظهار نظر می کنند و هیچ دانشی پشت حرف آنها نیست. گاهی می خواهم به این دوستان بگویم اینقدر جستجو نکنید. کتاب بخوانید، مقاله بخوانید.”

در همین رابطه معاون فناوری دیجی کالا با اشاره به اینکه لیزر در سال 67 وارد ایران شد و دولت آن را ممنوع کرد، گفت:

«در این مثال چند نکته وجود دارد. دنیا در حال تغییر است و معمولاً مشکلات با یک صنعت پیش می‌آید و در کنار آن مشکلات، صنعت دیگری برای رفع آن مشکلات ایجاد می‌شود. بنابراین افراد زیادی روی این مشکلات کار می کنند. از نظر آموزش و یادگیری، بر اساس بررسی های من، یادگیری شکل آموزش هوش مصنوعی به خود گرفته است و همینطور خواهد ماند. این بدان معناست که معلمان باید خود را با روش یادگیری کودکان وفق دهند. یادگیری هدر نمی رود. فقط ظاهرش تغییر می کند.”

به گفته مقدم، همیشه یک سری نگرانی ها در مورد یک صنعت جدید وجود دارد: «ما باید به این فکر کنیم که ابزارها چه چیزی به ما نمی دهند و بازار آن را پیدا کنیم. چون پیشرفت داره. روش یادگیری آن چیزی نیست که ما تاکنون یاد گرفته ایم. آنچه امروز به آن یادگیری می گویند، یادگیری نیست. ارتباط است این راه اشتباه است. البته نه اینکه بگوییم اشتباه است. اما به هر حال کهنه شده و باید به سراغ روش های جدید و جدید برویم».

کاربردهای هوش مصنوعی

برزگر در پاسخ به این سوال که هوش مصنوعی مولد چه کاربردهایی در تخصص و کار شما دارد، گفت: یکی از دغدغه های ما به خصوص در تشخیص بیماری های خاص، داده ها است. یادگیری ماشینی به همین دلیل بسیار دشوار است. زیرا ما باید مدل ها را با چه داده هایی توسعه دهیم؟

وی بر این باور است که تصویربرداری مهم ترین کمکی است که هوش صنعتی مولد به آنها می کند: به نظر من هوش صنعتی مولد حتی می تواند در آینده ای نه چندان دور مسیر تشخیص پزشکی را در صنعت و دانشگاه تغییر دهد.

یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر اینکه در علم پزشکی به دنبال فرد سالم هستند، تصریح کرد: تصویر یک فرد سالم را از کجا می گیریم؟ داده های بیمار سالم کجا هستند؟ این پارادوکس را در نظر بگیرید که باعث ایجاد چالش می شود…

رهبر داده ها و تیم هوش مصنوعی کارگزاری مفید همچنین در پاسخ به این سوال که آیا می توان از چت JPT برای پیش بینی بازار سرمایه استفاده کرد، گفت:

برای پیش‌بینی بازار سرمایه، به نموداری از دانش نیاز دارید. از هوش مصنوعی می توان برای تحلیل بنیادی استفاده کرد. یعنی به جای اینکه یک نفر هزاران صفحه گزارش و صورت های مالی را بخواند، این کار را به هوش مصنوعی بسپارد. اما من فکر می کنم هنوز نمی توان خروجی تحلیل تکنیکال را از چت GPT دریافت کرد.”

یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این سوال که هوش مصنوعی در 5 تا 10 سال آینده چقدر بهره وری خواهد داشت، گفت: ممکن است در نسل خود با ابر انسانی روبرو شویم که آینده درخشانی در انتظار ماست. در همه زمینه ها به ویژه در حوزه پزشکی می توان بیشترین کمک را به بشریت کرد».

یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه شریف نیز در این خصوص اظهار داشت: برخی مدل ها مشکل تشخیص ترکیبات پیچیده را دارند. من فکر می کنم این مشکل در آینده بسیار نزدیک حل خواهد شد.»

مقدم با تاکید بر اینکه هوش مصنوعی باید مورد استقبال قرار گیرد، گفت: آینده ما با توسعه این فناوری روشن است.

اهمیت فرهنگ استفاده از فناوری

برزگر در جای دیگری از پانل بر اهمیت فرهنگ استفاده از فناوری تاکید کرد و اظهار داشت: «تکنولوژی همیشه حرف اول را می‌زند و وقتی مشکلی پیش می‌آید، فکر می‌کنیم فرهنگ استفاده از آن چه بوده است؟» این همه در chatgpt است. در این روند و با این روند، مردم دیگر فکر نمی کنند و فکر می کنند ابزاری وجود دارد که جواب همه چیز را دارد و دیگر لازم نیست به چیزهایی فکر کنند».

زارع زاده همچنین با بیان اینکه اگر از فناوری درست استفاده شود، برنده خواهد بود و استفاده نادرست مضر است، گفت: این نباید باعث شود که از مزایای فناوری غافل شویم. به نظر من فردی که مفاهیم را نداند به نتیجه نمی رسد. شما باید بفهمید که دارید چه کار می کنید.”

او معتقد است که آنچه امروز ChatGPT انجام می دهد خوب است: «ما به عنوان یک نیروی انسانی باید در سطح بالاتری کار کنیم. درست مثل تمام انقلاب هایی که ما پشت سر گذاشته ایم. این بد است؟ حالا شما خودتان را شخم نمی زنید، ماشین این کار را می کند. «هوش مصنوعی فقط همین است.

لازم به ذکر است رویداد تجربه هوش مصنوعی صنعت AIX02 به همت میانجیگری مفید از صبح امروز در حال برگزاری است. در این رویداد کارشناسان و فعالان حوزه هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و علم داده در کشور به بیان نظرات و تجربیات خود در این زمینه می پردازند. دور اول این رویداد در 28 می 1401 اتفاق افتاد.