هیئت عمومی دیوان عدالت اداری بخشی از آیین‌نامه اجرایی بودجه ۱۴۰۱ را ابطال کرده است؛ این بخش مربوط به اختصاص مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان از تسهیلات مصوب در بودجه به صندوق‌های پژوهش و فناوری بود. دیوان عدالت اداری پس از شکایت سازمان بازرسی کل کشور از هیئت وزیران به‌دلیل تصویب این آیین‌نامه اجرایی، این رأی را صادر کرده است.

طبق جزء یک بند (ب) تبصره ۱۶ قانون بودجه ۱۴۰۱، بانک مرکزی مکلف شده بود مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان از طریق بانک‌های عامل و با معرفی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق اختصاص دهد؛ اما پس از تصویب بودجه، هیئت وزیران در آیین‌نامه اجرایی این بند مصوب کرد که ۱۵۰۰ میلیارد تومان از این مبلغ صرف اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به صندوق‌های پژوهش و فناوری با بازپرداخت حداکثر ۶۰ ماهه شود.

هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در رأی خود که به امضای «حکمتعلی مظفری»، رئیس این هیئت رسیده، اعلام کرده است این بخش از بودجه ۱۴۰۱ صراحتاً مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق بوده و دولت اجازه نداشته بخشی از این مبلغ را به صندوق‌های پژوهش و فناوری پرداخت کند.

دیوان در رأی نهایی خود، با ابطال بخش مذکور از آیین‌نامه اعلام کرده است که مراجع قضایی و اداری می‌توانند این رأی را ملاک عمل خود قرار دهند.

متن کامل رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری

۷۲ صندوق پژوهش و فناوری در کشور فعالیت می‌کنند که بخش قابل‌توجهی از آن‌ها دانش‌بنیان نیستند. حال به‌نظر می‌رسد با توجه به این رأی، صندوق‌های پژوهش و فناوری غیردانش‌بنیان باید تسهیلاتی را که براساس قانون بودجه ۱۴۰۱ دریافت کرده‌اند، پس دهند.