قانونگذاران اتحادیه اروپا پیش نویس قانونی به نام “قانون هوش مصنوعی(قانون هوش مصنوعی) گام بزرگی در جهت تنظیم استفاده از سیستم های هوش مصنوعی در منطقه برداشت. نسخه نهایی این قانون احتمالا تا پایان سال جاری منتشر خواهد شد و در صورت اجرایی شدن به شکل فعلی، اتحادیه اروپا استفاده از سیستم های بیومتریک بلادرنگ را ممنوع خواهد کرد. و از راه دور مانند برای تشخیص چهره اسکن کنید منع خواهد کرد

به گفته انگگت، وسایلی که رفتار شناختی را دستکاری می کنند، مانند اسباب بازی هایی با صداهایی که به نوعی رفتارهای پرخطر در کودکان را تشویق می کنند، و همچنین فناوری هایی که افراد را بر اساس وضعیت اجتماعی-اقتصادی یا ویژگی های شخصی دسته بندی می کند، نیز طبق قانون ممنوع خواهند شد.

علاوه بر این، فناوری هایی که «خطرناک» تلقی می شوند، مانند سیستم های هوش مصنوعی برای شناسایی عوامل بیومتریک، باید در پایگاه داده اتحادیه اروپا ثبت شوند.

قانون هوش مصنوعی اولین بار در آوریل 2021 توسط کمیسیون اروپا پیشنهاد شد. البته در آن زمان سیستم‌های بیومتریک در مدل‌های مولد هوش مصنوعی محبوبیت چندانی نداشتند و اکنون با افزایش محبوبیت آن‌ها، درخواست‌ها برای تنظیم هوش مصنوعی نیز افزایش یافته است.

تعهدات شرکت های هوش مصنوعی بر اساس این قانون

نسخه‌ای که قانون‌گذاران قبلاً به آن رأی داده‌اند شامل قوانینی برای شرکت‌های هوش مصنوعی مانند OpenAI است که از آنها می‌خواهد محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی را افشا کنند. علاوه بر این، این شرکت ها باید اطمینان حاصل کنند که مدل های زبان بزرگ آنها محتوای غیرقانونی تولید نمی کند. علاوه بر این، آنها باید خلاصه ای از داده های دارای حق چاپ مورد استفاده برای آموزش مدل های خود را منتشر کنند.

با تمام این اوصاف، نمایندگان پارلمان اروپا، کمیسیون اروپا و شورای اتحادیه اروپا همچنان باید بر سر جزئیات نسخه نهایی این قانون به توافق برسند. بنابراین ممکن است برخی از جنبه های آن تغییر کند یا بندهای دیگری مانند مجوز استفاده از سیستم های تشخیص چهره برای اهداف امنیت ملی به آن اضافه شود.