نزدیک به دو ماه پیش، شرکتی به نام AST SpaceMobile با کمک AT&T توانست گلکسی اس 22 را به ماهواره ای در مدار پایین زمین متصل کند و از طریق آن یک تماس صوتی دو طرفه برقرار کند. این پیشرفت یک نقطه عطف مهم در زمینه ارتباطات سلولی مبتنی بر ماهواره بود و اکنون آنها به دستاورد جدیدی برای رساندن این فناوری به مصرف کنندگان دست یافته اند و توانسته اند به یکدیگر متصل شوند. 4G آنها اهل فضا هستند.

AST SpaceMobile اعلام کرد که اخیراً چندین آزمایش در هاوایی انجام داده است و مهندسان آن توانسته‌اند به سرعت داده‌ها را از طریق ماهواره BlueWalker 3 این شرکت دانلود کنند. 10 مگابیت بر ثانیه پا روی زمین

کریس سامبار، مدیرعامل AT&T می گوید:

“دستیابی موفقیت آمیز به سرعت دانلود دو رقمی در طول تست اتصال ماهواره به تلفن هوشمند، ما را یک قدم دیگر به اطمینان از اینکه افراد در ایالات متحده بدون توجه به موقعیت مکانی آنها متصل هستند، نزدیک تر می کند.”

به عنوان گام بعدی، AST امیدوار است تلفن را از طریق سیگنال شبکه 5G به BW3 متصل کند. اسپیس ایکس نمونه اولیه ماهواره را در ماه سپتامبر با استفاده از موشک فالکون 9 به مدار پایین زمین فرستاد.

با وسعت حدود 65 متر مربع، BW3 دارای بزرگترین آنتن در بین هر ماهواره تجاری است و یکی از درخشان ترین اجرام در آسمان شب است که مطالعه را برای ستاره شناسان دشوار می کند.

AT&T یکی از اپراتورهای آمریکایی است که در چند سال گذشته به دنبال استفاده از ماهواره برای ارائه خدمات ارتباطی به جوامع روستایی و فقیر بوده است. در سال 2021، Verizon با آمازون برای استفاده از شبکه ماهواره ای Project Kuiper برای دسترسی بی سیم شریک شد. T-Mobile اخیراً اعلام کرده است که با SpaceX برای آزمایش دستگاه‌های دارای اتصال Starlink همکاری می‌کند.