سربازان روسی تانک های قدیمی را با مواد منفجره پر می کنند و آنها را با کنترل از راه دور به داخل سنگرهای نیروهای اوکراینی می رانند، تاکتیک جدید روس ها که بسیاری را شگفت زده کرده است. این امر پس از آن صورت می گیرد که کیف مجبور شد عملیات ضدحمله خود را در جنوب این کشور به دلیل تلفات سنگین خودروهای زرهی غربی متوقف کند، ادعایی که وال استریت ژورنال مطرح کرده است. یک ویدیوی هولناک جدید در منطقه دونتسک یک تانک T-54 مملو از 6 تن مواد منفجره را نشان می دهد که از راه دور به سمت مواضع نیروهای اوکراینی کنترل می شود. زمانی که نیروهای اوکراینی روی آن آتش گشودند، آن تانک به مین برخورد کرد و گیر کرد. سپس یک سرباز اوکراینی آن را با موشک هدف قرار می دهد و باعث انفجاری مهیب می شود.

در حالی که این تانک در حدود 60 متری محل استقرار اوکراینی ها متوقف شد، به نظر می رسد موج بزرگ ناشی از انفجار آن باعث کشته شدن تعدادی از سربازان اوکراینی شده است. نیروهای روسی حداقل دو بار قبلاً از این تاکتیک استفاده کرده اند، اگرچه این اولین بار است که یک انفجار تانک انتحاری در دوربین ثبت می شود. کانال تلگرامی رومانوف که از مدافعان نیروهای روسی است، اعلام کرد که روس ها این مخزن را با 6 تن مواد منفجره پر کرده و سعی کردند آن را به سمت نیروهای اوکراینی نشانه رفته و با هدایت خودکار آن را منفجر کنند.

وزارت دفاع روسیه نیز مدعی است که این تاکتیک حداقل یک بار دیگر مورد استفاده قرار گرفته است. روز شنبه، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که یک خودروی زرهی MT-LB را با مواد منفجره بارگیری کرده و آن را به سمت نیروهای اوکراینی هدایت کرده است که به گفته روسیه، تلفات سنگینی به نیروهای اوکراینی وارد شده است. همچنین ویدئویی از قرار دادن مواد منفجره در این خودروی زرهی قبل از ارسال به نیروهای اوکراینی منتشر شد. این تاکتیک جدید انتحاری پس از آن صورت می‌گیرد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، پس از نابودی ده‌ها تانک و خودروی زرهی غربی توسط هلی‌کوپترهای روسی، دستور توقف عملیات ضد حمله در بخش جنوبی را برای جلوگیری از تلفات سنگین صادر کرد.

اوکراین با ورود به دومین هفته از آغاز ضدحملات ظاهراً با مقاومت شدید نیروهای روسیه در مناطق اشغالی مواجه شده است. به ویژه استفاده از 20 فروند بالگرد تهاجمی KA-52 توسط روسیه باعث شد تا نیروهای این کشور بر اوکراینی ها برتری هوایی داشته باشند. انتشار فیلم‌ها و عکس‌های چند روز گذشته تأیید می‌کند که چندین خودروی زرهی غربی از جمله تانک و ترابری مورد حمله نیروهای روسی قرار گرفته‌اند که حداقل ۱۶ خودروی ترابری برادلی و ۵ تانک لئوپارد را شامل می‌شود. حمله متقابل اوکراین که مدت ها مورد انتظار بود سرانجام آغاز شد، اما با مقاومت شدید نیروهای روسیه مواجه شد. شدیدترین درگیری ها در مناطق جنوب شرقی Zaporozhye، اطراف باخموت و در شرق استان دونتسک است.

نیروهای اوکراینی در این مدت چندین پیشروی داشتند، اما آخرین پیشروی آنها در منطقه Zaporizhia بود که توانستند در عرض یک هفته روستای Pyatihatki را از نیروهای روسی بگیرند. اگرچه ضد حمله اوکراین به خوبی آغاز شد و در روزهای اول منجر به آزادسازی 7 روستا شد، اما به نظر می رسد ژنرال های اوکراینی در روزهای اخیر از این حمله برای بازسازی نیروهای خود و یافتن راهی برای ورود بدون نیاز به سرزمین های تحت اشغال روسیه استفاده کرده اند. آنها با تلفات سنگین متوقف شده اند. تصویری از تانک چلنجر 2 بریتانیا در میدان نبرد در اوکراین نیز برای اولین بار منتشر شده است. 14 دستگاه از این تانک در اختیار اوکراین قرار گرفت.

مسکو از میدان های مین متعدد و برتری هوایی خود برای جلوگیری از ضدحمله اوکراینی استفاده کرده و تاکنون نسبتاً موفق بوده است. با این حال، به نظر می رسد تلفات دو طرف در روزهای اخیر به بالاترین حد خود رسیده است، اگرچه تلفات نیروهای روسی حتی از نبرد باخموت نیز بیشتر تخمین زده می شود.