اسناد دادگاهی جدید مایکروسافت و کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده (FTC) منتشر شده است که نشان می دهد غول فناوری ردموند در حال سرمایه گذاری در توسعه تراشه های هوش مصنوعی است. این حرکت برای رشد بلندمدت مایکروسافت آغاز شده است و به آنها کمک خواهد کرد که شکاف خود را با خدمات وب آمازون (AWS) در زمینه خدمات ابری کاهش دهند.

به عنوان بخشی از شکایت FTC علیه معامله مایکروسافت برای خرید اکتیویژن بلیزارد، اسنادی از جلسه هیئت مدیره در سال 2022 منتشر شد که نشان می داد مالک BingChat در حال کار بر روی آن است. تراشه های تخصصی برای پیشبرد پروژه ها هوش مصنوعی و خود ابر

مایکروسافت توسعه تراشه را مرحله ای می داند که شرکت را به هدف اصلی خود نزدیک می کند. این غول فناوری انتظار دارد این تجارت جدید تا سال 2030 درآمدزایی کند 10 میلیارد دلار آنها را فراهم کند.

مایکروسافت از سال 2019 در حال توسعه یک تراشه هوش مصنوعی است

این خبرگزاری قبلاً در ماه آوریل گزارش داده بود که مایکروسافت در حال توسعه یک تراشه هوش مصنوعی ویژه از سال 2019 است که نامیده می شود آتن این شرکت امیدوار است که تراشه آنها قوی تر از رقبا باشد و بتواند پروژه های هوش مصنوعی این شرکت را پیش ببرد.

توسعه تراشه بخشی از تلاش های مایکروسافت برای توسعه تجارت هوش مصنوعی خود در سه سال آینده است. مایکروسافت انتظار دارد در این سه سال درآمد خود را از هوش مصنوعی و داده ها داشته باشد 26 میلیارد دلار تحویل مدیر عامل این شرکت قبلاً گفته است که هدف آنها افزایش کل درآمد سالانه خود تا سال 2030 به 500 میلیارد دلار است. درآمد مایکروسافت در سال 2022 حدود 200 میلیارد دلار بوده است.

طبق گزارش هیئت مدیره مایکروسافت تا ژوئن 2022 تقریباً 16 درصد این شرکت مالک بازار جهانی سرورهای ابری است، در حالی که آمازون 38 درصد و گوگل تنها 8 درصد از این بازار را در اختیار دارند. نادلا در همان جلسه گفت: اولویت ما حفظ رشد بالاتر از نرخ رشد بازار است تا بتوانیم مزیت خود را نسبت به گوگل افزایش دهیم و عقب ماندگی خود را از AWS کاهش دهیم.