میتبی توانگر، رئیس کمیسیون اقتصاد دیجیتال مجلس نیز به تشریح اهمیت اقتصاد دیجیتال در کشور پرداخت. وی در ابتدای سخنان خود به تلاش های دولت سیزدهم برای بهبود وضعیت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور اشاره کرد و گفت: دولت سیزدهم اراده تغییر با طرح هایی مانند فیبر نوری، استفاده از تجهیزات مخابراتی محلی و پیام رسان های محلی و همچنین ماهواره خیام.

البته به گفته توانگر، معایبی نیز در کنار این تلاش ها وجود دارد که برای جبران آن نیاز به حمایت دولت است: «ساختارهای دولتی آماده تحول نیستند و جدیدترین آن که 20 سال از عمر آن می گذرد، در تقابل با ساختار مصنوعی است. عقل . اقتصاد دیجیتال نیاز به حمایت دارد. دولت باید برنامه خود را برای استفاده از فناوری های نوین در توسعه دیجیتال کشور تدوین کند.»

این نماینده مجلس معتقد است اگرچه هسته اصلی اقتصاد دیجیتال نیازمند توجه و سرمایه گذاری جدید است، اما نباید تمام انرژی صرف سرمایه گذاری اصلی شود، بلکه باید به «صنعتی شدن محتوا» توجه و حمایت شود.

وی همچنین با اشاره به موانعی که بر سر راه توسعه اقتصاد دیجیتال قرار دارد، خاطرنشان کرد: فیلترینگ، مالیات و تضمین آزادی از موانع کسب‌وکارها در حوزه اقتصاد دیجیتال است. توانگر تاکید کرد: شورای عالی فضای مجازی باید برای ساماندهی بسترها و در نتیجه جلوگیری از ایجاد انحصار برنامه ای تدوین کند.

موضوع دیگری که رئیس کمیسیون اقتصاد دیجیتال مجلس به آن اشاره کرد، نگرانی دولت از عرضه برخی استارت آپ ها در بورس و ورود سرمایه گذاری خارجی به اکوسیستم استارت آپی کشور است: اگرچه استارت آپ ها تمایل دارند در بورس اوراق بهادار فهرست شود، بازار برای تامین سرمایه، دولت هم از این می ترسد و هم “سرمایه گذاری خارجی خطرناک است”.

وی در پایان بر واگذاری رگولاتوری به بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: نترسید که بخش خصوصی در حکمرانی با ما باشد و مسئولیت هایی را بر عهده بگیرد.

ما یک برنامه توسعه صادرات دانش محور داریم