انجمن صنفی شرکت های ویدئویی آنلاین با انتشار بیانیه ای به مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص فعالیت VOD ها پاسخ داد.

متن نظر انجمن به شرح زیر است:

رئیس محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی!

همانطور که می دانید اکوسیستم رسانه ای جهان از جمله ایران سال هاست که در حال دگرگونی است، ذائقه مردم نسبت به نحوه مصرف محتوای فرهنگی و سرگرمی های خانوادگی تفاوت فاحشی با گذشته های نه چندان دور دارد و ما مدت هاست این مهم را مد نظر قرار داده ایم. ما در برنامه هایمان از یک فرهنگ غافل شدیم و اگر موفقیتی – حتی کوچک – حاصل شده است، با تصمیمات خشن و عجولانه بال آن موفقیت را باز کرده ایم.

به 5 سال پیش برگردیم. در آن روزها، تقریباً همه خانواده‌های ایرانی و دلسوزان فرهنگی نگران میزان نفوذ سریال‌های احمقانه کلمبیایی و ترکی و برنامه‌های واقعیت در شبکه‌های ماهواره‌ای بودند. اما امروز فراموش کرده ایم که چگونه این بحران با این صنعت نوپای نمایش خانگی به یک فرصت ملی تبدیل شد.

آقای رئیس جمهور آیا متوجه پیامدهای جبران ناپذیر مهاجرت دومینویی این سرمایه های ارزشمند فرهنگی و اقتصادی به کشور شدید و گفتند که کار شبکه تلویزیونی خانگی در شرایط سخت و اقتصادی کشور مانع فرار بسیاری از سرمایه ها شده است. و ترک سرزمین کارشناسان؟فنی و هنری است؟

جناب آقای رئیسی!

مصوبه هفته گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست جناب عالی مبنی بر واگذاری نظارت بر نمایش های خانگی به صدا و سیما سوالات و شبهات جدی را برای اعضای این انجمن صنفی ایجاد کرده است که به شرح زیر است:

1- چرا چنین تصمیم مهم و تاثیرگذاری در حیات اقتصادی صنعت فیلم و سریال بدون حضور کارشناسان و نمایندگان قانونی فعالان این حرفه گرفته شد؟

2- انتظار می رود مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در مقام سیاست گذاری کلان بتواند راهنمای بخش فرهنگی صنعت سینمای خانگی در تصویب قوانین مدرن و مناسب فرهنگ عمومی در یک کشور باشد. مجلس شورای اسلامی و نه اینکه شورای عالی بدون بررسی عواقب آن موضع قانونگذاری کند!

3- سپردن نظارت بر یکی از مهمترین حوزه های صنعت سرگرمی کشور در حال حاضر به سازمانی که از یک سو به دلیل مأموریت تولید در معرض «تعارض منافع» قرار دارد، چگونه منطقی است. چنین محتوایی، و از سوی دیگر، کشوری درمانده است و قادر به جلب رضایت عمومی نیست. ! (برای اثبات این موضوع، نمونه های متعددی از ارتباط پیچیده سازمان فوق با پلتفرم ها وجود دارد که از حوصله این مختصر خارج است)

4- حاصل سالها کار این سازمان عریض و طویل، آنچه در کنار از دست دادن مخاطب، از خود بیگانگی هنرمندان، سپردن عرصه فرهنگی کشور به بیگانگان و در نهایت نابودی حاصل شده است. امید و اعتماد در میان مردم؟

5- آیا ساختار و نیروی انسانی متخصصان خود در این زمینه را در برابر توسعه روزافزون این صنعت در جهان به ویژه منطقه خاورمیانه که خاکریز نمایشگاه ملی داخلی را تخریب می کند آماده و تجهیز کرده ایم. اتباع خارجی؟

6- چگونه می توان این صنعت نوپای هنری را به سازمانی سپرد که نه تنها قافیه خود را در این زمینه از دست داده است که شاخص اصلی موفقیت آن جذب عموم است و حتی حاضر به مستندسازی قانون اعضا نیست. از یک صنف حقوقی؟ ، اعتماد به نفس برای مشارکت در تصمیم گیری ها؟

لازم به اطلاع می‌رساند که این سازمان عریض و طویل اقدامی خلاف قانون برای ایجاد موسسات موازی موسوم به “رستا” جهت اطلاع رسانی تصمیمات اشتباه و غیر کارشناسی خود کرده است. بسمه تعالی تا به امروز با وجود نامه نگاری های متعدد از سوی این انجمن هیچ گونه نظر کارشناسی کتبی یا مکتوب در تدوین قوانین و مقرراتی از سوی این انجمن حقوقی مورد توجه و یا حتی درخواست قرار نگرفته است!

آقای رئیسی

شکوفایی و حفظ آنچه در این دوره پنج ساله در این صنعت ملی به دست آمده، نیازمند حمایت و مراقبت است. ساخت و ساز یک کار دشوار و قدرتمند است، اما تخریب بسیار آسان است.

آقای رئیس جمهور!

اعتراضات روزهای آخر نهادهای هنری مثل بیانیه خانه سینما، انجمن کارگردانان و هنرمندان را دیدید؟ دغدغه جدی آنها برای ممنوعیت های کسب و کارشان خارج از قانون و اعمال سلیقه این و آن است!

اما کلید حل این بحران پشت درهای بسته نیست که صرفاً با تعریف مفهوم «صوت و تصویر جهانی» توسط کارشناسان و نهادهای مدنی ذیصلاح باز می شود!

امیدواریم شما شخصا وارد میدان شوید و دستور تجدیدنظر بدهید. “امید” آخرین سرمایه انسانی است، نگهبان آخرین دانه های امید.