بر اساس گزارش‌های اخیر، به نظر می‌رسد تحریم‌های ایالات متحده به برخی از تولیدکنندگان بزرگ تراشه از جمله Nvidia آسیب رسانده است. زیرا این شرکت اکنون برای رقابت با هواوی در چین باید قیمت محصولات خود را کاهش دهد.

جنگ انویدیا و هواوی در چین؛ مارک چیست؟

انویدیا به تازگی قیمت پیشرفته ترین تراشه هوش مصنوعی خود را در چین کاهش داده است. این تصمیم برای رقابت با تراشه سازان داخلی چین گرفته شد که مهم ترین آنها هوآوی است. غول تراشه های آمریکا نه تنها باید نگران پیشرفت سریع سایر بازیکنان تراشه باشد، بلکه با تحریم های سرسختانه آمریکا علیه برخی شرکت های چینی نیز دست و پنجه نرم می کند.

ماجرا از آنجا شروع شد که دولت آمریکا برخی شرکت های بزرگ چینی از جمله هواوی را به دلیل نقض برخی قوانین تحریم کرد و سپس تولیدکنندگان تراشه را از صادرات محصولات قدرتمند و پیشرفته به چین منع کرد. این مشکل تولیدکنندگان چینی را به سمت بومی سازی فناوری مورد نیاز برای ساخت چیپس و تولید محصولات مختص بازار چین سوق داده است. موفق ترین شرکت تا کنون هواوی است که نه تنها تراشه هایی را برای گوشی های هوشمند، رایانه ها و لپ تاپ های خود تولید می کند. اما اکنون به تولید تراشه برای اهداف هوش مصنوعی روی آورده است.

مشخصات تراشه Huawei Ascend 910B

البته انویدیا همچنان بزرگترین سازنده تراشه های مورد نیاز برای بهره مندی از هوش مصنوعی است و سهم زیادی از بازار جهانی را در اختیار دارد. البته این شرکت اخیرا به دلیل فروش کم مجبور به کاهش قیمت تراشه های H20 خود شد که در برخی موارد به 10 درصد می رسید. تراشه مذکور قدرتمندترین محصول انویدیا در بازار چین محسوب می شود و رقیب اصلی آن تراشه Ascend 910B هوآوی است که توانسته عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارد.

تحلیلگران معتقدند با وجود شرایط سخت رقابت در بازار چین، انویدیا نمی تواند سهم خود را در این بازار از دست بدهد. یکی از دلایل اصلی این موضوع، پیش‌بینی سهم بالای چین در آینده هوش مصنوعی است. بنابراین انتظار می رود تا سال 2035 بیش از 30 درصد از فعالیت های مرتبط با هوش مصنوعی در این کشور انجام شود. مدیران انویدیا با انتشار جزئیات عملکرد این شرکت در سه ماهه اول سال جاری تاکید کردند که درآمد این شرکت نسبت به گذشته کاهش چشمگیری داشته است و پیش بینی می شود در آینده نزدیک به دلیل تحریم های آمریکا شرایط رقابتی و دشوار باقی بماند.

شایان ذکر است که هواوی تنها سال گذشته عرضه محصولات مرتبط با هوش مصنوعی را آغاز کرد و انتظار می‌رود که فروش تراشه‌های Ascend 910B این شرکت در سال جاری افزایش قابل توجهی داشته باشد. از سوی دیگر انویدیا از فروش تراشه های پیشرفته و قدرتمندی مانند H800 و A800 در کنار H100 و B100 در چین منع شده است و در صورت پیشی گرفتن هواوی از این شرکت، محصول مستقیمی برای رقابت در بازار چین نخواهد داشت. گفته می‌شود که دولت چین نیز شرکت‌های تولیدی را به خرید تراشه‌های محلی تشویق می‌کند.