جدول استال مرجع استاندارد برای اطلاع از مشخصات دقیق انواع پروفیل فولادی صنعتی و ساختمانی می باشد. در صنعت، محاسبات دقیق، صحیح و سریع بسیار مهم است. محاسباتی که نیاز به فرمول های متعدد دارد و کوچکترین اشتباهی در انجام آن ها، کل پروژه را با مشکل جدی مواجه می کند. لذا برای صرفه جویی در زمان، جلوگیری از اشتباهات محاسباتی و … کلیه مهندسین و مدیران پروژه های عمرانی و صنعتی از این جدول استاندارد استفاده می کنند. اگر شما هم یکی از فعالان این صنعت هستید، برای آشنایی بیشتر با این جدول با ما همراه باشید.

میز استال چیست؟

این جدول در واقع یک جزوه کوچک است که به طور گسترده مورد استفاده دانشجویان، مهندسین عمران، پیمانکاران و … می باشد. و در زبان انگلیسی STAHLBAU PROFILE نامیده می شود. این جدول شامل مشخصات کامل انواع پروفیل و پروفیل فولادی بر اساس استاندارد DIN می باشد. از آنجایی که در ایران همین استاندارد برای تولید و استفاده از پروفیل فولادی ملاک قرار گرفته است، این جدول در بین اهالی صنعت اهمیت زیادی پیدا کرده است.

در این جدول مشخصات کامل پروفیل های فولادی از قبیل: سطح مقطع، ممان اینرسی، پایه مقطع، شعاع چرخش، وزن هر متر مقطع، ضخامت و ابعاد اضلاع مختلف و … درج شده است. البته تمامی این مشخصات در جدول اختصاری آمده است. علاوه بر این در بالای جدول تصویری از ظاهر برش دیده می شود که مهمترین مشخصات روی آن نوشته شده است.

لیست جداول موجود در پروفیل سازه های فولادی

همانطور که در این مرجع ذکر شد جدولی برای مشخصات کلیه پروفیل های فولادی در نظر گرفته شده است. از آنجایی که برخی مقاطع فولادی کاربرد بیشتری در صنعت دارند، جداول مربوط به آنها نیز در این بروشور بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. از مهم ترین جداول موجود در این مرجع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جدول مشخصات یا جدول میلگرد فولادی که در ردیف ها و ستون های آن اطلاعاتی در مورد: قطر، سطح مقطع، وزن هر متر میلگرد، وزن میلگرد ساده، وزن میلگرد آجدار و … قابل مشاهده است. .
  • جدول مشخصات نوع تیر یا جدول تیر فولادی که بر اساس نوع تیر در سه نوع مختلف نوشته می شود: جدول استاندارد تیرهای لبه باریک و گوشتی (INP)، جدول وزن تیرهای چشم باز (IPB) و جدول پرتو توپ عریض (IPB).
  • جدول استاندارد مشخصات مقاطع زاویه نورد متساوی الساقین و متساوی الساقین سنگین
  • جدول پروفیل های سپر نورد
  • جدول پروفیل گل میخ نورد شده
  • جدول مشخصات انواع تیر لانه زنبوری
  • جدول با مشخصات انواع پروفیل توخالی
  • جدول مشخصات قوطی
  • میز گوشه رول استاندارد
  • و…

کاربرد جرم استاندارد پروفیل های فولادی چیست؟

جدول STAHLBAU PROFILE علاوه بر کاربرد فراوان برای اهالی صنعت، کاربردهای زیادی برای اپراتورهای بازار آهن و فولاد نیز خواهد داشت. افراد صنعت مانند مهندسان عمران، پیمانکاران، مجریان و غیره. برای اطلاع از ویژگی های مهم پروفیل های فولادی بدون انجام محاسبات به این جدول مراجعه کنید. از سوی دیگر فعالان بازار آهن و فولاد برای اطلاع از وزن پروفیل فولادی از این جدول استفاده می کنند. این افراد می توانند با توجه به وزن پروفیل های فولادی قیمت خود را محاسبه کنند. زیرا در بازار قیمت قطعه فولادی به ازای هر کیلوگرم وزن آن اعلام می شود و برای اطلاع از قیمت دقیق باید وزن کل قطعه را بدانید.

همچنین فروشندگان آهن و فولاد می توانند به کمک این جدول کیفیت محصولاتی که خریداری می کنند را بررسی کنند. اگر وزن واقعی پروفیل فولادی با وزن درج شده در این جدول مطابقت داشته باشد، کیفیت آن ثابت می شود. البته نباید انتظار داشت که وزن مقطع دقیقاً با وزن درج شده در جدول مطابقت داشته باشد. زیرا تا حدی تفاوت کاملاً طبیعی است. اما اگر این اختلاف وزن خیلی زیاد است باید به کیفیت محصول شک کنید. جمع آوری و تهیه میز میلگرد برای مشتریان یکی از مهمترین فعالیت های کارشناسان آراد آهن می باشد. در این فرآیند، کارشناسان آراد آهن از اطلاعاتی که از تولیدکنندگان و تامین کنندگان میلگرد خود دریافت می کنند، برای قرار دادن میلگرد روی میز پیشخوان برای مشتریان استفاده می کنند. به طور کلی جمع آوری و تهیه استند میلگرد برای مشتریان برای کارشناسان آراد آهن بسیار حائز اهمیت است زیرا باعث می شود مشتریان با راحتی و اطمینان بیشتری از محصولات این شرکت استفاده کنند. نمودار کامل میله فولادی به همراه دفترچه راهنما + pdf را می توانید از اینجا در سایت آراد آهن دانلود کنید.

نحوه استفاده از نمایه STAHLBAU

به طور کلی قانون خاصی برای استفاده از این جدول تعریف نشده است و اکثر افراد با روش های آزمون و خطا مشخصات مورد نظر را پیدا می کنند. مثلاً اگر مهندس قصد طراحی پروفیل با سطح مقطع معین را داشته باشد. ابتدا باید نوع پروفایل مورد نظر خود را در دفترچه پیدا کند. سپس به دنبال کمترین مقدار در ناحیه عنوان ستون که نزدیک به آنچه می خواهید باشد بگردید. این مقدار باید برابر یا بیشتر از مقدار مشخص شده فولاد باشد. وقتی آن عدد پیدا شد، باید نتیجه نمایه ای را که آن فیلد را به عنوان اولین پاسخ دارد، آزمایش کند. در صورتی که مشخصات این پروفایل مطابق با معیارها و نیازهای پروژه باشد، می تواند از همین اطلاعات استفاده کند. در غیر این صورت باید به سطوح بالاتر برود.

خرید پروفیل فولادی با بالاترین کیفیت

با استفاده از جدول پروفیل سازه های فولادی می توانید از محاسبات طولانی و دشوار خلاص شوید و مهمترین ویژگی های بخش های مورد نظر را بیابید. علاوه بر این با این جدول می توانید کیفیت پروفیل های استیل را نیز بسنجید. شما بدون شک می دانید که کیفیت بالای پروفیل های فولادی چقدر مهم است. به همین دلیل، مهم است که این تب ها را فقط از مراجع معتبری مانند بازرگانی آراداهان تهیه کنید

(34055-031) خرید کنید.

به این پست امتیاز دهید