انجمن صنعتی SEMI اعلام کرده است TSMC و اینتل می‌خواهند تا پایان سال ۲۰۲۴ خط تولید دو نانومتری یا زیر دو نانومتر (۱٫۸ نانومتر) خود را احداث کنند.

انتظار می‌رود که TSMC بتواند ظرفیت تأمین ۶۷٬۵۰۰ ویفر هشت اینچی در ماه را داشته باشد؛ در حالی که همتای آمریکایی‌اش قابلیت تولید ۲۰۲٬۵۰۰ ویفر با همان ابعاد را در هر ماه خواهد داشت.

احتمالا اینتل قبل از رقبای خود به فناوری دو نانومتری تجاری دست پیدا خواهد کرد. پردازنده اینتل ارو لیک اولین تراشه‌ای است که با نود دو نانومتری تولید می‌شود که این البته فقط محدود به واحد CPU است و سایر نود‌ها توسط TSMC تولید خواهند شد.

اینتل انتظار دارد پردازنده‌های سری Arrow Lake در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۴ عرضه شوند. از طرفی، خط تولید زیرلایه‌ی شیشه‌ای برای تراشه‌های نسل بعدی در سال ۲۰۲۵ عملیاتی خواهد شد. باید دید که تأثیر لیتوگرافی دو نانومتری بر قیمت پردازنده ارو لیک چه خواهد بود.

با وجود اینکه ظرفیت TSMC در زمان افتتاح کارخانه تقریباً یک‌سوم ظرفیت اینتل است، اما به احتمال قوی هنگامی که مشتری اصلی‌اش یعنی اپل سفارش نود دو نانومتری را برای پردازنده‌های گوشی آیفون بدهد، ظرفیت تولید افزایش خواهد یافت.

اولین مشتری لیتوگرافی ۳ نانومتری TSMC اپل بود که از آن برای تراشه‌ی A17 Pro آیفون ۱۵ پرو و آیفون ۱۵ پرو مکس استفاده کرد و احتمالاً همین روند درمورد تراشه‌های ۲ نانومتری نیز تکرار خواهد شد و آیفون ۱۷ از نود دو نانومتری بهره خواهد برد.

پیش‌بینی SEMI برای نود دو نانومتری، شامل سامسونگ نمی‌شود. با این حال، غول فناوری کره‌ای اعلام کرده بود که تولید نود دو نانومتری خود را در سال ۲۰۲۵ آغاز خواهد کرد.