به گزارش روابط عمومی AAP، گوگل اپلیکیشن AAP را به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران و استناد به ماده 16.5 سیاست توسعه دهندگان از گوگل پلی حذف کرده است. این مشکل از طریق ایمیل به شرکت برنامه گزارش شده است و دسترسی به حساب Google Play این برنامه امکان پذیر نیست.

با ده ها میلیون کاربر فعال و نصب در Google Play، App قدیمی ترین و محبوب ترین برنامه پولی در کشور است.

آرمان فرج زاده، مدیرعامل اپ در مورد حذف این اپلیکیشن از گوگل پلی می گوید: «معمولاً ضرر این الگوی اتفاقات متوجه کاربران نهایی است. زیرا همیشه نیاز به اپلیکیشن هایی مانند App وجود دارد. بنابراین کاربران مجبور به دانلود اپلیکیشن از مسیرهای دیگر می شوند. از سوی دیگر، برخی از کاربران ممکن است تمایلی به استفاده از فروشگاه های داخلی برای دانلود اپلیکیشن و دریافت آن از منابع ناشناس نداشته باشند. این موضوع به دلیل حوزه فعالیت AAP که فین تک و صنعت مالی است، خطرات خاص خود را نیز به همراه دارد.

به گفته آرمان فرج زاده، تیم حقوقی آپ در حال پیگیری این موضوع هستند تا در اسرع وقت موضوع رفع شود.

اگرچه وزارت خزانه داری آمریکا پاییز گذشته برخی از تحریم های فناوری و اینترنت را علیه کاربران ایرانی لغو کرد، اما به نظر می رسد موج جدیدی از حذف اپلیکیشن های ایرانی از گوگل پلی به دلیل تحریم ها دوباره گریبان کسب و کارها و استارت آپ های ایرانی را گرفته است.

این اولین بار نیست که گوگل اپلیکیشن های ایرانی را از گوگل پلی حذف می کند و احتمالا آخرین بار هم نخواهد بود. کاری که گوگل هر از چند گاهی با کسب و کارهای موفق ایرانی انجام می دهد و حالا نوبت آپ، دیوار، تپسی و دیجی کالا است.