در طول سال‌ها، اپل به‌طور منحصربه‌فرد سه تغییر عمده برای تغییر سخت‌افزار مک به معماری‌های کاملاً جدید و متفاوت تراشه انجام داده است. آخرین تغییر تقریباً سه سال پیش انجام شد و از آن زمان به بعد نرم افزار و سخت افزار رایانه های مک کاملاً دگرگون شد.

تا به حال، هیچ پلتفرم کامپیوتری دیگری حتی در مقیاسی مشابه چنین کاری پیچیده را با موفقیت انجام نداده بود، چه رسد به اینکه سه تغییر پلتفرم اصلی را که اپل در مک ایجاد کرد: از موتورولا 68000 تا PowerPC و سپس به معماری اینتل انجام داد. x86 و اکنون به سمت معماری ARM و پردازنده های طراحی شده توسط اپل می رود.

علیرغم کارهای بزرگ و چالش برانگیز اپل، مکینتاش هنوز به هیچ وجه ایده آل نیستند، و مسلماً ما با بی نظم ترین بخش سخت افزار اپل در 40 سال اخیر سر و کار داریم! مهندسان اپل سخت در حال کار بر روی مهاجرت نرم افزار بوده اند. اما از سوی دیگر بخش سخت افزار چیزی جز بی برنامگی، عدم تعهد و سوء مدیریت به دست نیاورده است.

به خانواده کامپیوترهای مک نگاه کنید، به وضوح می توانید نقص را ببینید و آی مک ها اولین قربانیان این سوء مدیریت هستند. چرا اپل آی مک 27 اینچی را کنار گذاشت و همچنان آی مک 24 اینچی را با تراشه M1 می فروشد؟ چه اتفاقی برای iMac Pro افتاد و چرا اپل از تراشه های موبایل در دسکتاپ خود استفاده می کند؟