بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، محدودیت‌های جدیدی برای صادرات محصولات شرکت‌های نیمه‌رسانای آمریکایی از جمله Nvidia و AMD به چین اعمال می‌شود و وزارت بازرگانی این کشور در نظر دارد این محدودیت‌های جدید را در اوایل ماه جولای اعلام کند.

با این حال، وال استریت ژورنال گزارش می دهد که محدودیت های جدید می تواند منجر به ممنوعیت فروش تراشه های A800 شود، مگر اینکه Nvidia مجوز صادرات ویژه ای از ایالات متحده دریافت کند.

یکی از سخنگویان انویدیا خاطرنشان کرد که این شرکت از احتمال محدودیت های جدید ایالات متحده در صادرات تراشه های سری A800 و H800 آگاه است. سخنگوی تیم سبز همچنین گفت: با توجه به تقاضای بالای محصولات انویدیا در سراسر جهان، اعمال محدودیت‌های صادراتی جدید تاثیر قابل‌توجهی بر نتایج مالی ما نخواهد داشت. البته این اقدام در درازمدت می تواند منجر به از دست دادن فرصت ها برای رهبری ایالات متحده در یکی از بزرگترین صنایع جهان شود.

لیزا سو، در طول گزارش نتایج مالی سه ماهه اول 2023، مدیر عامل AMD اعلام کرد که محبوبیت بسیار بالای هوش مصنوعی در چند ماه گذشته مستلزم افزایش قابل توجهی در قدرت محاسباتی است و AMD در موقعیت بسیار خوبی برای استفاده حداکثری از این فرصت قرار دارد. یک رویا وی خاطرنشان کرد: ما از این فرصت در بازار هوش مصنوعی بسیار هیجان‌زده هستیم و فعالیت در این زمینه اولویت اصلی ماست.

همانطور که Networkworld اشاره می کند، سال گذشته دولت بایدن محدودیت های تجاری جدیدی را بر صادرات تراشه به چین اعمال کرد تا از دسترسی این کشور به فناوری پیشرفته برای ارتقاء تجهیزات نظامی و نقض حقوق بشر جلوگیری کند.

از سوی دیگر، چینی ها 143 میلیارد دلار برای تقویت تولید تراشه داخلی خود سرمایه گذاری کرده اند. ایالات متحده همچنین 52 میلیارد دلار را به عنوان مشوق تولید ریزتراشه برای شرکت های نیمه هادی داخلی آن کشور کنار گذاشته است.