آمارهای شاخص کیفیت زندگی دیجیتال Surfshark نشان می دهد که ایران در بین 117 کشور مورد بررسی در رتبه هشتاد و چهارم قرار دارد. این گزارش نکته جالبی را در دل خود جای داده است. برخلاف تصور برخی افراد، اینترنت ایرانی آنقدرها هم برای مردم ارزان نیست. این گزارش همچنین می افزاید که ایران از نظر امنیت سایبری در رتبه ۱۱۳ جهان قرار دارد.

شرکت «سرفشارک» فعال در حوزه امنیت گزارشی از شاخص کیفیت زندگی دیجیتال در سال 2022 منتشر کرد که اخیرا نیز این گروه گزارشی از وضعیت محدودیت اینترنت در جهان ارائه کرده است.

مطالعه کیفیت رفاه دیجیتال 117 کشور در سراسر جهان را مورد بررسی قرار داد که محل سکونت 92 درصد از جمعیت جهان است. هر کشور نیز بر پنج رکن اصلی استوار است دسترسی به اینترنت، کیفیت اینترنت، زیرساخت های الکترونیکی، امنیت الکترونیک و دولت الکترونیک رتبه بندی شده است.

برای هر معیار به کشورها امتیاز و موقعیت داده می شود و در نهایت بر اساس این نکات، شاخص کیفیت زندگی دیجیتالی هر کشور مشخص می شود. بر اساس این گزارش، اسرائیل، دانمارک، آلمان، فرانسه و سوئد بالاترین شاخص کیفیت زندگی دیجیتال را دارند.

ایران در سال 2022 با شاخص 0.3478 (از حداکثر امتیاز یک) در رتبه 84 قرار گرفت که کمتر از کشورهایی مانند بنگلادش و کنیا بود. جمهوری اسلامی ایران در بین 34 کشور آسیایی در رتبه 24 قرار دارد. لازم به ذکر است که جایگاه ایران نسبت به سال 2021 یک رتبه کاهش یافته است.

اینترنت در ایران برای همه ارزان نیست

اگرچه بسیاری از مردم ادعا می کنند که ایران اینترنت ارزانی دارد، اما با مقایسه قیمت اینترنت همراه و ثابت در ایران با سایر کشورها، آمار این نظرسنجی چیز دیگری را به ما می گوید.

بر اساس گزارش Surfshark، ایران در شاخص «دسترسی به اینترنت» در رتبه ۴۷ قرار گرفت. این بدان معناست که اینترنت برای مردم ما چندان ارزان نیست. اگر چه بهترین رتبه ایران در شاخص کیفیت زندگی دیجیتال به همین معیار باز می گردد که نسبت به سال 2021 افت 16 رتبه ای داشته است.

مقرون به صرفه بودن اینترنت بر اساس دو اصل سنجیده می شود: زمان لازم برای خرید ارزان ترین اینترنت همراه و اینترنت ثابت. به گزارش سرفشارک، یک ایرانی برای خرید اینترنت همراه باید ۲۲ دقیقه و برای اینترنت ثابت ۱۲۲ دقیقه کار کند.

اینترنت ایران زیاد خوب نیست

معیار دیگری که باید بررسی شود «کیفیت اینترنت» است که ایران در رتبه 90 جهان قرار دارد. در تعیین این شاخص برای اینترنت موبایل و پهنای باند، سه شاخص سرعت، پایداری و بهبود سرعت اندازه‌گیری شد.

بر اساس مطالعه مذکور، متوسط ​​سرعت اینترنت همراه 33.83 مگابیت بر ثانیه و متوسط ​​سرعت اینترنت ثابت 22 مگابیت بر ثانیه است. اگرچه به نظر می رسد آنچه عموم مردم از سرعت اینترنت تجربه می کنند کمتر از این اعداد در واقعیت است.

نکته قابل توجه دیگر موضع ایران در بحث بهبود سرعت اینترنت پهن باند است. با توجه به اینکه دولت سیزدهم توسعه اینترنت فیبر نوری را در برنامه خود قرار داده است، احتمالا این جایگاه برای سال 2023 دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد.

وضعیت هشدار دهنده امنیت الکترونیکی

بر اساس گزارش Surfshark، ایران از نظر زیرساخت های الکترونیکی در رتبه 49 و در زمینه دولت الکترونیک و ارائه خدمات دولتی آنلاین در رتبه 79 جهان قرار دارد. اما نگران‌کننده‌ترین بخش این آمار، بحث امنیت الکترونیک است که جایگاه ایران نسبت به سال ۲۰۲۱ با ۲۰ پله کاهش به ۱۱۳ رسیده است. در میان 117 کشور جهان!

برای این شاخص دو پارامتر امنیت سایبری و مقررات حفاظت از داده ها مورد بررسی قرار گرفت و ایران از نظر امنیت سایبری در رتبه ۱۱۰ قرار گرفت.