اگر فیلم هایی مانند 2001: A Space Odyssey را دیده اید، می دانید که نباید زندگی خود را در سفینه های فضایی هوش مصنوعی رها کنید. اما اکنون ناسا در حال توسعه یک هوش مصنوعی جدید شبیه به ChatGPT است که به فضانوردان اجازه می دهد با آنها چت کنند. زبان طبیعی کنترل سفینه فضایی را در دست بگیرید.

به گزارش گاردین، ناسا می خواهد ایستگاه فضایی گیت وی را در مدار ماه بسازد. یک سیستم هوش مصنوعی شبیه به ChatGPT این سیستم به فضانوردان کمک می کند تا به راحتی سیستم های پیچیده این ایستگاه را کنترل کنند و پارامترهای کلیدی ماموریت ها را بهتر دنبال کنند.

دکتر لاریسا سوزوکی، دانشمند ناسا، در نشست IEEE در لندن درباره نسل بعدی ارتباطات فضایی، گفت: ایده ما رسیدن به نقطه ای است که بتوانیم با فضاپیماها ارتباط برقرار کنیم. تعامل گفتاری و آنها برای هشدار، اکتشافات جالب در منظومه شمسی و غیره هستند با ما صحبت کن. این مشکلات دیگر شبیه داستان های علمی تخیلی نیستند.”

هوش مصنوعی در ایستگاه ناسا چه کاری می تواند انجام دهد؟

هوش مصنوعی ناسا می تواند از فضانوردان در ماموریت های آتی آرتمیس که قرار است انسان ها را به ماه بازگرداند، پشتیبانی کند. این سیستم همچنین می تواند مشکلات فضاپیماهایی که در ایستگاه دروازه پارک شده اند را شناسایی کند. علاوه بر این، هوش مصنوعی می‌تواند احتمال از دست دادن محموله ارسال شده توسط فضاپیمای X را تخمین بزند. دکتر سوزوکی می‌گوید: «ما نمی‌توانیم هر بار که فضاپیما آفلاین می‌شود یا نرم‌افزار آن خراب می‌شود، مهندس بفرستیم.

البته باید گفت که ناسا صرفاً به دلیل روندها، استفاده از هوش مصنوعی را در نظر نگرفت. این سازمان سال گذشته در صفحه ای مرتبط با پروژه ایستگاه دروازه، نقش مهم هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در این ایستگاه مداری را برجسته کرد. اما بدیهی است که اکنون که ChatGPT در حال متحول کردن جهان است، فکر کردن به استفاده از این سیستم ها در ایستگاه فضایی آسان تر است.

با توجه به پیشرفت هوش مصنوعی، استفاده از این فناوری در فضاپیماها اجتناب ناپذیر بود، اما امیدواریم ناسا دکمه “ریست” را نیز برای این سیستم در نظر بگیرد تا در صورت بروز مشکل، جان فضانوردان به خطر نیفتد. .