وقتی ایلان ماسک با ورود به VivaTech، یک کنفرانس فناوری پیشرو در فرانسه، حضور او تأثیر فوری داشت، همانطور که موریس لوی موسس رویداد از Publicis Groupe به سرعت به آن اشاره کرد. ناگهان همه خواستند آنجا باشند. بازدید ماسک نشان دهنده یک سرمایه گذاری قابل توجه برای این سازمان است، با شایعه هزینه حدود یک میلیون یورو، بدون احتساب یک جت خصوصی. تابش خیره کننده ستاره فناوری ممکن است تا حدودی از بین رفته باشد، اما مبتکران همچنان با آغوش باز از آن استقبال می کنند.

امید جدید برای بیماران عصبی

ماسک یک درونگرای پذیرفته شده که همچنین می تواند شیوا و گاهی شاعر باشد، به هر سوالی که از او می پرسیدند پاسخ می داد. اما تنها خبر واقعی که او باید به اشتراک می‌گذاشت، مربوط به Neuralink بود، شرکت بیوتکنولوژی که او برای توسعه رابط‌های عصبی قابل کاشت تأسیس کرد. ماسک گفت: “ما امیدواریم که در اواخر سال جاری اولین ایمپلنت انسانی خود را در فردی که چهار پلژی دارد انجام دهیم و به طور بالقوه عملکرد تمام بدن را بازیابی کنیم.” می‌توانید تصور کنید که اگر استیون هاوکینگ امروز زنده بود، چه تغییر عمیقی ایجاد می‌شد.»

پروتزهای اعصاب ممکن است برای افرادی که تحت تأثیر شرایط عصبی غیرقابل درمان قرار دارند، امیدوار باشد. این شرکت مستقر در سانفرانسیسکو ساختمانی را با OpenAI به اشتراک می‌گذارد، سرمایه‌گذاری که ماسک نیز یکی از بنیانگذاران آن بود و برای الگوریتم هوش مصنوعی مولد آن، ChatGPT، سرفصل خبرها شد. فرانسه همچنین در حال پیگیری ماسک برای افتتاح دومین کارخانه تسلا در این کشور است، اما او چیزی در مورد این برنامه ها فاش نکرده است.

“بالقوه فاجعه بار”

در مورد هوش مصنوعی، ماسک موضع خود را تکرار کرد که به توقف توسعه هوش مصنوعی نیاز است (در اواخر ماه مارس او به همراه سایر رهبران فناوری خواستار چنین مکثی شد). “من فکر می کنم این خطر واقعی وجود دارد که ابرهوش دیجیتال عواقب منفی داشته باشد. اگر مراقب نباشیم، این می تواند یک پیامد بالقوه فاجعه بار داشته باشد. بنابراین باید احتمال اشتباه را به حداقل برسانیم. من از مقررات هوش مصنوعی حمایت می کنم زیرا فکر می کنم هوش مصنوعی پیشرفته خطری برای جامعه است. ماسک گفت و هر چیزی که برای جامعه خطرآفرین باشد باید نوعی قاضی داشته باشد و آن قاضی تنظیم کننده است.

آزادی بیان

در طول پنل VivaTech، ماسک همچنین در مورد توییتر، یکی دیگر از موضوعات داغ برای این کارآفرین، که PayPal، Tesla و Space X را تاسیس یا رهبری کرد، در میان شرکت‌های دیگر صحبت کرد. او با اشاره به 44 میلیارد دلاری که در این پلتفرم خرج کرده است، از جمعیت پرسید: «اگر من خیلی باهوش هستم، پس چرا برای توییتر این همه هزینه پرداختم؟» او همچنین برخی از تغییرات اساسی در ماه های اخیر را در سایت توضیح داد: «90 درصد از ربات ها و کلاهبرداری ها خلاص شدیم. این مشکلی بود که به مدت 10 سال ادامه داشت و هیچ اقدامی انجام نشد.» ماسک تحت فشار کریستل هایدمان، مدیر عامل شرکت مخابراتی فرانسوی Orange Group، از سیاست‌های اعتدالی سهل‌گیرانه پلتفرم خود دفاع کرد. پس از حمله به کاپیتول هیل در 6 ژانویه 2021، توییتر حساب هایی مانند حساب های دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا را مسدود کرد. زمانی که ماسک این پلتفرم را در سال 2022 خریداری کرد، آنچه را که به عنوان بازگشت به اصول آزادی بیان توصیف کرد، آغاز کرد.

او خطاب به حضار گفت: «ما آن را آزادی بیان می نامیم، نه آزادی دسترسی. «بله، شما می توانید چیزهای توهین آمیز بگویید، اما پس از آن محتوای شما کاهش می یابد. بنابراین اگر شما یک تند و سریع هستید، محدوده شما کاهش می یابد. او ادامه داد: من فکر می‌کنم مردم باید بتوانند مطالبی را بیان کنند زیرا جایگزین آن سانسور است. فکر می‌کنم اگر مسیر سانسور را طی کنید، زمان زیادی است که سانسور متوجه شما شود.» او می‌افزاید که توییتر «تأثیر مخربی بر جامعه مدنی داشت، اما فکر می‌کنم اکثر مردم امروز می‌گویند تجربه‌شان بهبود یافته است».

قبل از سفر ماسک به فرانسه، ماسک در ایتالیا توقف کرد، دیداری که به نظر می‌رسد به تحکیم همدردی‌های حامیان جناح راست در مبارزه او علیه قانون خدمات دیجیتال کمک کرده است. ماسک، همراه با دیگر رهبران فناوری، با بسته ای از قوانین اتحادیه اروپا در مورد مسئولیت پذیری پلت فرم، که شامل الزاماتی برای جلوگیری از اخبار جعلی و مهار خشونت آنلاین است، مخالف است. و دقیقاً نیروهای سیاسی جناح راست در اروپا می توانند به محدود کردن اقدامات پیشنهادی کمیسیون اروپا کمک کنند.

در پایان صحبت های ماسک برای چند سوال از حضار وقت وجود داشت. یک زن از فرصت استفاده کرد و کارت ویزیت خود را به ماسک تحویل داد. او به طرز ناخوشایندی پذیرفت و او مورد تشویق ایستاده قرار گرفت. یک لحظه پرتاب واقعی

این داستان ابتدا در Wired Italia ظاهر شد.

By ادمین سایت

عاشق دنیای تکنولوژی و ای تی هستم. و اینجا می تونید جدیدترین مطالب را هر روز قبل از همه مشاهده کنید و مطلع بشید.