محققان سوئیسی ماهی رباتیک جدید و مستقلی اختراع کرده اند که می تواند تصویر واضح تری از موجودات زیر آب ارائه دهد. این ربات در حین انجام ماموریت های خود هیچ گونه مزاحمتی برای محیط ایجاد نمی کند.

ماهی روباتیک سوئیسی Belle نام دارد و به طور ویژه برای جمع آوری داده های ارزشمند با روش های غیرتهاجمی طراحی شده است. لئون گوگنهایمدانشجوی رشته مهندسی مکانیک در موسسه فناوری فدرال سوئیس به رویترز گفت: ما می خواهیم رفتار واقعی اکوسیستم ها را مطالعه کنیم.

به گفته گوگنهایم، بل یک ربات ساکت است که مانند ماهی حرکت می کند و در حین شنا مزاحم محیط زیست خود نمی شود.

رابرت کاتزشمناستادیار رباتیک در مؤسسه فناوری فدرال سوئیس در زوریخ گفت: «اکوسیستم های دریایی در برابر سیستم هایی که از موتورهای مجهز به ملخ های چرخان استفاده می کنند آسیب پذیر هستند. زیرا مرجان ها را از هم می پاشند یا ماهی ها را می ترسانند.”

به گزارش یورونیوز، بل از هوش مصنوعی برای حرکت در زیر آب استفاده می‌کند و می‌تواند نمونه‌های DNA را جمع‌آوری کند و فیلم‌هایی را با وضوح چشمگیر ضبط کند. ابعاد این ربات کمتر از یک متر و وزن آن تقریباً 10 کیلوگرم است که با باله های سیلیکونی توخالی و پمپاژ آب در داخل حرکت می کند.

حفره های ساخته شده در Belle توسط یک سیستم پمپ آب که باله ها را به جلو و عقب حرکت می دهد پر و تخلیه می شود. هدف محققان این است که ربات ماهی بتواند با هر بار شارژ کامل به مدت دو ساعت به طور مستقل کار کند.

گوگنهایم می گوید: «بل روی سطح شناور می شود و سیگنال GPS را برای ما ارسال می کند. سپس با داده های دریافتی به استاپ این ربات رفته و دوباره آن را برمی داریم. به نظر می رسد ارسال داده های خوشگل برای محققان ایده جالبی باشد. اما با طولانی شدن ماموریت ها، باتری ها و فیلتر DNA باید تعویض شوند.”

تیم تحقیقاتی سوئیسی امیدوار است که ماهی های رباتیک آنها به زیست شناسان دریایی کمک کند تا سلامت و تنوع اکوسیستم های مختلف صخره را بررسی کنند.