از اوایل سال 2023، بالون های هواشناسی چین بر فراز آسمان آلاسکا و همچنین حریم هوایی کانادا در حال پرواز بوده و اطلاعات بیشتری از آنچه لازم است جمع آوری می کنند. نتایج تحقیقات اولیه در مورد یکی از بالون هایی که در ماه فوریه در سواحل کارولینای جنوبی سقوط کرد، نشان می دهد چیزی در داخل آن وجود داشته است. وال استریت ژورنال گزارش می دهد که طبق تحقیقات اولیه، بالن های چینی با فناوری آمریکایی پر شده اند. به عبارت دیگر، همانطور که چین اصرار دارد، این بالن ها فقط برای نظارت بر آب و هوا نیستند، بلکه در واقع دستگاه های جاسوسی محسوب می شوند که در ساخت آنها از فناوری آمریکایی استفاده شده است.

در ماه های ژانویه و فوریه سال جاری میلادی، این خبر مبنی بر اینکه بالن های به ظاهر ساده چینی با فناوری ابتدایی در حال پرواز کاملاً بی صدا در ارتفاعات بسیار بالا در آمریکا هستند، در بسیاری از رسانه های جهان خبرساز شد. اگرچه این اولین بار بود که اطلاعات گسترده ای در مورد این بالن ها در رسانه های عمومی منتشر می شد، اما بعداً متوجه شدیم که چین از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، این دستگاه ها را در سراسر آسمان ایالات متحده به پرواز در آورده است. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که بالون های مشابهی در آسمان کشورهای اروپایی، آسیایی و دیگر کشورها دیده شده است.

به گفته TomsHardware، ادعاهای گیج کننده چینی ها مبنی بر اینکه بالون ها از نوع آب و هوای معمولی هستند، توسط محققان فناوری شناسایی شده در دستگاه ها در تناقض است.

گزارش وال استریت می‌گوید شواهدی در لاشه بالون‌های چینی وجود دارد که نشان می‌دهد آنها از تجهیزات آمریکایی برای جمع‌آوری عکس، ویدئو و سایر اطلاعات استفاده کرده‌اند. این در حالی است که یک دستگاه ماهواره، پنل های خورشیدی برای تامین برق، دستگاه هایی برای جمع آوری اطلاعات از قبیل عکس و فیلم و داده های راداری مشاهده شده است.

برخی از تجهیزات آمریکایی مورد استفاده در بالن های چینی را می توان از طریق فروشگاه های آنلاین خریداری کرد. با این حال، ترکیب این محصولات با سنسورهای تخصصی چینی و سایر تجهیزات باعث شد تحقیقات اولیه نشان دهد که بالن های چینی برای جاسوسی ساخته شده اند.