تماشای فیلم یا ویدیو در رایانه های شخصی ویندوز 11 یا ویندوز 10 لذت بخش است. با VLC Media Player بر روی رایانه خود، می توانید از آن برای پخش تقریباً هر فایل ویدیویی استفاده کنید. اگرچه ممکن است پخش کننده رسانه شما باشد، اما می توانید با استفاده از میانبرهای صفحه کلید برای کنترل بهتر و استفاده از گزینه های منوی آن، بیشترین بهره را از آن ببرید.

کلیدهای میانبر برای VLC Player

با این میانبرهای صفحه کلید می توانید بهتر از آن استفاده کنید و همچنین وابستگی خود را به ماوس کاهش دهید. شما هرگز نمی دانید، برخی از این موارد ممکن است هنگام پخش ویدیو در VLC کار را برای شما بسیار آسان تر کند. برخی از صفحه‌کلیدها بین رایانه‌های Windows و Mac دارای macOS مشترک هستند.

فاصله پخش یا مکث

دو مورد از متداول‌ترین عملکردهای مورد استفاده در حین پخش ویدیو، پخش و مکث هستند. به همین دلیل آن را به بزرگترین کلید صفحه کلید خود اختصاص دادید. اگرچه وقتی نوبت به پخش‌کننده‌های رسانه‌ای می‌رسد، نوار فاصله کلید پخش/مکث واقعی است، اما نمی‌توانید آن را بدیهی بدانید. به عنوان مثال، بسیاری از نسخه های Windows Media Player آن را ندارند. بنابراین دانستن اینکه کجا کار می کند و کجا کار نمی کند مفید است.

برای جابجایی تمام صفحه، F یا F11 را فشار دهید

پس از انتخاب یک ویدیو، اگر می خواهید ویدیو را به حالت تمام صفحه تغییر دهید و آن را پخش کنید. برای چرخاندن سریع پنجره VLC Media Player به حالت تمام صفحه، کافی است کلید F یا F11 را روی صفحه کلید فشار دهید. با این میانبر تک کلیدی می توانید بین حالت تمام صفحه و حالت پنجره ای جابجا شوید.

A را فشار دهید تا نسبت تصویر را تغییر دهید

نسبت ابعاد نسبت عرض به ارتفاع ویدیو است. هنگامی که یک ویدیو را پخش می کنید، به طور خودکار در پنجره شما ظاهر نمی شود. بنابراین شما به نسبت های از پیش تعیین شده مختلفی نیاز دارید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

خواه تریلر فیلم باشد یا ویدیویی با نسبت تصویر خاص، می‌توانید VLC Media Player را بر اساس آن پخش کنید. فقط دکمه A را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا بین نسبت های مختلف ویدیو جابجا شوید.

برای تغییر حالت زوم Z را فشار دهید

با استفاده از Z می‌توانید به سرعت روی ویدیو در حالت پنجره‌ای زوم کنید. چرخه آن بین ربع، نیمه، اصلی و دو برابر است.

سریع به جلو در حرکت آهسته (3 ثانیه)

آیا می خواهید چند ثانیه در ویدیو رد شوید؟ در ویندوز، Shift + Left یا Shift + Right Arrow را فشار دهید تا ویدیو را به مدت 3 ثانیه سریع جلو ببرید. چپ و راست کلیدهای جهت دار چپ و راست هستند. در همین حال، می‌توانید کلیدهای Control + Command + را برای معکوس کردن ویدیو فشار دهید یا برای بازگرداندن ویدیو به مدت 3 ثانیه، Control + Command + کلیدهای جهت‌نمای راست را در macOS فشار دهید. آن را به جلو بغلتانید

گام متوسط ​​(10 ثانیه)

به همین ترتیب، می‌توانید میان‌بر دیگری را برای پرش یا عقب بردن یک ویدیو برای یک دقیقه فشار دهید. کلیدهای Alt + Left یا Alt + Right را فشار دهید تا 5 دقیقه به موقعیت پخش در نوار جستجوی ویندوز بروید. همچنین، می‌توانید Command + Option + Arrow چپ را برای معکوس کردن یا Command + Option + Right را فشار دهید تا موقعیت پخش را 10 ثانیه در macOS تنظیم کنید.

فوروارد سریع ویدیو (5 دقیقه)

در VLC می توانید در زمان به جلو بپرید. در ویندوز، می توانید Ctrl + Alt + Left یا Ctrl + Alt + Right را فشار دهید تا موقعیت نوار جستجو را 5 دقیقه جلو ببرید.

برای معکوس کردن ویدیو باید کلیدهای Command + Shift + Shift + چپ را فشار دهید یا کلیدهای Command + Shift + جهت راست را فشار دهید تا ویدیو را با سرعت 1 دقیقه در VLC Media Player در macOS به جلو ببرید.

صدا را کم یا زیاد کنید

هنگام تنظیم صدا، ممکن است بخواهید حجم یک ویدیو را از خود VLC Media Player افزایش دهید. برای افزایش صدا می توانید کلید فلش رو به بالا و برای کاهش صدا کلید فلش پایین را فشار دهید. هنگام استفاده از فلش بالا برای افزایش صدا یا فلش پایین برای کاهش صدا، می توانید کلید Control را نگه دارید. این برای VLC Media Player در ویندوز و macOS اعمال می شود.

همیشه استفاده از کلید میانبر مشخص شده آسان تر از جستجوی دکمه صدا است. اگر لپ‌تاپ شما کلیدهای میانبر صدا دارد، می‌توانید مستقیماً از آنها برای کنترل صدا در دستگاه ویندوز خود استفاده کنید.

AUDIO را خاموش کنید

هنگامی که به طور ناگهانی نیاز به تماس یا پاسخ دادن به شخصی دارید، می توانید M را روی صفحه کلید فشار دهید تا صدا در VLC Media Player قطع شود. همین کلید در ویندوز و macOS کار می کند.

جلوه های صوتی/تصویری را تنظیم کنید

در حین پخش یک ویدیو یا گوش دادن به یک آهنگ، اگر اصلاً می خواهید جلوه های صوتی یا بصری مانند اکولایزر، کنتراست رنگ و غیره را تنظیم کنید، با فشار دادن Ctrl + E در ویندوز، پنجره جلوه های صوتی / تصویری ظاهر می شود.

متأسفانه، VLC Media Player در macOS جلوه های صوتی/تصویری را ارائه نمی دهد. اما اگر کلیدهای Command + E را فشار دهید، پنجره جلوه های ویدیویی ظاهر می شود.

نمایش زمان باقی مانده یا سپری شده

در حالت پنجره ای، می توانید به سادگی به نوار جستجو نگاه کنید تا اطلاعاتی در مورد زمان سپری شده و باقیمانده ویدیو به دست آورید. اگر می خواهید زمان باقی مانده یا سپری شده ویدیو را در حالت تمام صفحه بدانید، کافیست دکمه T را فشار دهید تا سه ثانیه اطلاعات در گوشه سمت راست بالای ویدیو به دست آید.

پخش آهسته/سریع ویدیو

با فشار دادن دکمه منهای (-) پخش ویدیوی شما کاهش می یابد و دکمه مثبت (+) سرعت پخش آن را افزایش می دهد.

پخش بعدی/بازی قبلی

بهترین بخش در مورد ایجاد یک لیست پخش از آهنگ ها یا ویدیوها این است که برای باز کردن هر یک به صورت جداگانه نیازی به کلیک کردن ندارید. در VLC Media Player، چنین لیست پخشی به طور خودکار آهنگ یا ویدیوی بعدی را پخش می کند. با این حال، می توانید N را برای پخش آیتم بعدی در لیست پخش یا P را فشار دهید تا مورد قبلی پخش شود.

بازی را متوقف کنید

اگر ویدیو را دوست ندارید یا کار فوری دارید، کلید S را فشار دهید تا ویدیو در ویندوز متوقف شود. اگر در حالت تمام صفحه باشید، ویدیوی شما متوقف می شود و VLC به حالت پنجره باز می گردد.

در macOS، برای توقف پخش، باید Command + Keys را فشار دهید

بین زیرنویس ها جابجا شوید

اگر برای ویدیویی که در حال پخش آن هستید چندین زیرنویس دارید، می‌توانید با زدن کلید بین زیرنویس‌ها جابه‌جا شوید. برای تغییر زیرنویس های مختلف ویدیویی که در حال پخش آن هستید، می توانید کلید V را روی صفحه کلید خود فشار دهید. البته شما فقط زیرنویس هایی را خواهید دید که همراه فایل ویدئویی هستند.

چرخه ای از آهنگ های صوتی

دیدن ویدیویی که دارای چندین آهنگ صوتی است که به چندین زبان دوبله شده است، تعجب آور نیست. با فشار دادن کلید B در VLC Media Player در ویندوز می توانید به سرعت بین آهنگ های موجود حرکت کنید.

گرفتن عکس فوری (اسکرین شات)

اگر می‌خواهید از ویدیویی که در VLC Media Player در حال پخش است یک عکس بگیرید، می‌توانید به سرعت کلیدهای Shift + S را در ویندوز فشار دهید. با این حال، برای گرفتن یک عکس فوری از macOS، باید Command + Option + S را فشار دهید.

خلاصه

همیشه استفاده از میانبرها یا میانبرهای صفحه کلید سرعت شما را کمی بیشتر می کند. در بالا 17 میانبر در VLC معرفی کردیم. امیدواریم برای شما مفید باشد و به راحتی با این میانبرها بتوانید هر طور که دوست دارید ویدیوی خود را به جلو و عقب برگردانید، اسکرین شات بگیرید، موسیقی پخش کنید و…

به این پست امتیاز دهید