چندی پیش اپل آیپد پرو جدید را با نمایشگر OLED معرفی کرد. مهاجرت از یک مینی ال ای دی به یک نمایشگر OLED مزایای زیادی به همراه دارد، اما برخی از کاربران از مشکلات این نمایشگرها شکایت دارند. بر اساس تصاویر منتشر شده توسط این کاربران، گاهی اوقات نمایشگر آیپد پرو جدید حالت «دانه دار» پیدا می کند.

طبق گزارش‌های کاربران در Reddit و انجمن MacRumors، صفحه نمایش iPad Pro M4 هنگام مشاهده محتوا با رنگ‌های خاکستری و تیره در محیط‌های تاریک یا کم نور، دانه‌دار به نظر می‌رسد. این می تواند برای کاربران حرفه ای که از این تبلت برای کارهایی مانند ویرایش ویدیو یا تصویرسازی استفاده می کنند آزاردهنده باشد.

این دانه ها را در تصاویر زیر مشاهده می کنید:

صفحه نمایش دانه دار آیپد پرو 2024

گمانه زنی ها حاکی از آن است که این مشکل ممکن است به ناسازگاری دو قسمت نمایشگر OLED در فناوری جدید اپل به نام «نمایشگر OLED پشت سرهم» مربوط باشد. علاوه بر این، برخی از کاربران می گویند که این دانه ها ممکن است جلوه Mura باشد که در تمام پنل های OLED از جمله نمایشگر گوشی های هوشمند وجود دارد، اما به دلیل تراکم نسبتا کمتر 264 ppi در آیپد پرو 11 و 13 اینچی، بزرگتر قابل مشاهده در این رایانه لوحی یافت شد.

ساب پیکسل های نمایشگرهای OLED می توانند از نظر اندازه و شکل متفاوت باشند و این می تواند بافتی ناهموار، ناهموار یا دانه دانه ایجاد کند. ما معمولا بیشتر از این پدیده ها را در صفحه نمایش های بزرگتر می بینیم.

سامسونگ نمایشگرهای 11 اینچی و نمایشگرهای ال‌جی را برای آیپد پرو 13 اینچی 2024 عرضه می‌کند. طبق گزارش‌های قبلی، سامسونگ در تولید پنل‌های 11 اینچی با عملکرد ضعیفی روبرو بوده و نتوانسته تمام سفارش‌های اپل را انجام دهد. این امر باعث شد اپل سفارشات پنل های کوچکتری را به ال جی بسپارد.

تاکنون بیشتر گزارش‌ها از نمایشگرهای دانه‌دار مربوط به آیپد پرو 11 اینچی بوده است، اما مواردی وجود دارد که به مدل 13 اینچی اشاره می‌کند. بنابراین، مشخص نیست که آیا نقص احتمالی مختص یکی از تامین کنندگان پنل های OLED آیپد پرو است یا خیر.