ایلان ماسک، کارآفرین فناوری میلیاردر اخیراً این را در یک کنفرانس گفت هوش مصنوعی در نهایت جایگزین همه مشاغل می شود. وی در این همایش به دغدغه های خود نیز پرداخت سوگیری احتمالی به پروتکل های هوش مصنوعی امروزی نیز اشاره شده است.

ماسک طی سخنرانی خود در Viva Tech Paris 2024 گفت:

“بزرگترین نگرانی من این است که آنها (مدل های هوش مصنوعی) به اندازه کافی به دنبال حقیقت نیستند. آنها صحت سیاسی را واسطه می کنند.»

به گفته ماسک، یکی از آزاردهنده‌ترین نمونه‌های صحت سیاسی زمانی بود که از هوش مصنوعی گوگل پرسیده شد که آیا می‌خواهد ورزشکار آمریکایی کیتلین جنر را جایگزین کند تا از یک آخرالزمان هسته‌ای جهانی جلوگیری کند یا خیر، چت ربات گوگل به این درخواست پاسخ داد که با جنر تماس بگیرد. که قبلاً با نام بروس جنر شناخته می شد) به اشتباه از جنگ هسته ای بدتر است!

ماسک ادامه می دهد:

«هوش مصنوعی می تواند نتیجه بگیرد که بهترین راه برای جلوگیری از زن ستیزی، نابودی همه انسان ها است و زن ستیزی غیرممکن است. بنابراین می توانید برخی از پیامدهای دیستوپیایی (ضعیف) را در آن ببینید.”

اشاره ایلان ماسک به مدل های هوش مصنوعی دروغ است

پس از واکنش های شدید به پاسخ ارائه شده توسط هوش مصنوعی گوگل، Gemini چندین ارتقاء را برای رفع این مشکلات ارائه کرد. گرایش به صحت سیاسی تنها دغدغه کارآفرین فناوری نیست و ماسک با اشاره به هوش مصنوعی xAI شرکتش توضیح می دهد:

«سیستم های هوش مصنوعی اساساً برای دروغ گفتن آموزش دیده اند. و من فکر می کنم آموزش یک ابر هوش برای فریب دادن مردم بسیار خطرناک است. بنابراین، با xAI، هدف ما این است که تا حد امکان به دنبال حقیقت باشیم، حتی اگر محبوبیت نداشته باشد.

وقتی از ماسک خواسته شد روشن کند که چه چیزی را در میان سیستم‌های هوش مصنوعی دروغ می‌داند، ماسک به حادثه‌ای در ماه فوریه اشاره کرد. در آن زمان، گوگل قابلیت‌های تولید تصویر مدل هوش مصنوعی خود را پس از تولید تصاویر تاریخی نادرست که نگرانی‌های گسترده‌ای را در مورد فرآیند تصمیم‌گیری اپلیکیشن ایجاد کرد، متوقف کرد.

با توجه به نگرانی‌هایش در مورد وضعیت فعلی توسعه هوش مصنوعی، ماسک شرکت xAI خود را در جولای 2023 تأسیس کرد. ماسک ادعا می‌کند که اگرچه xAI یک شرکت نسبتاً جدید در مقایسه با OpenAI است، اما می‌تواند تا پایان سال 2024 به نزدیک‌ترین رقیب آن تبدیل شود:

xAI یک شرکت جدید است، بنابراین هنوز راه زیادی در پیش دارد تا هوش مصنوعی داشته باشد که بتواند با Deepmind و OpenAI رقابت کند. شاید تا پایان سال آن را داشته باشیم.”