موسسه حقوق بشر دریافته است که شرکت هلندی ASML به عنوان بزرگترین تولید کننده تجهیزات تراشه سازی، احتمالاً با رعایت قوانین صادراتی ایالات متحده آمریکا، از استخدام کارگران جدید با ملیت هایی مانند ایرانی خودداری می کند.

به گزارش رویترز، موسسه حقوق بشر هلند می گوید که ASML احتمالاً درخواست استخدام شهروندان را می دهد ایران، سوریه، کوبا و کره شمالی نمی پذیرد زیرا این افراد می توانند به اطلاعات حساس فناوری آمریکایی دسترسی پیدا کنند. این در شرایطی رخ می دهد که این شرکت طبق قوانین هلند ملزم به اتخاذ چنین سیاستی نیست.

مؤسسه حقوق بشر که بر مسائل تبعیض در هلند نظارت می کند، در گزارشی در 16 ژوئن گفت: «قوانین صادر شده توسط مؤسسات آمریکایی گاهی اوقات در خارج از ایالات متحده مؤثر است.» بنابراین، اگرچه این مقررات توسط قانونگذاران هلندی وضع نشده است، ASML آنها را اجرا می کند. . شرکت ASML که مقر آن در فلدهاون، هلند همچنین در ایالات متحده بسیار فعال است و تجهیزاتی را تولید می کند که در ساخت نیمه هادی ها استفاده می شود.

ASML به دلیل اعمال تبعیض آمیز استخدام شکایت شد

اکنون بنیاد ضد تبعیض روتردام شکایتی را علیه سیاست های استخدامی ASML تنظیم کرده است و ادعا می کند که این شرکت نباید براساس قوانین هلند تبعیض قائل شود. با این حال، طبق گزارش موسسه حقوق بشر هلند، نقض قوانین آمریکا امکان پذیر است. ریسک تحریم ASML را جستجو کنید و آن شرکت را تعطیل کنید.

بخشی از این گزارش به فلوچارتی اشاره می کند که بررسی های منظم ASML از قوانین صادرات ایالات متحده را نشان می دهد. طبق این بررسی ها، کارکنان شرکت نباید شهروند کشورهایی مانند ایران، سوریه، کره شمالی و کوبا باشند و یا اقامت دائم در این کشورها داشته باشند. این فهرست شامل 20 کشور دیگر مانند چین و روسیه این احتمال وجود دارد که ایالات متحده آنها را تهدیدی برای امنیت ملی خود بداند.