آزمایشگاه DeepMind گوگل ربات های مجهز به هوش مصنوعی ساخته است که می توانند فوتبال برای بازی کردن این ربات‌های فوتبال دوپا که با هوش مصنوعی کنترل می‌شوند، می‌توانند راه بروند، بچرخند تا به توپ ضربه بزنند، و پس از افتادن روی زمین سریع از جای خود بلند شوند.

Guy Lohr از DeepMind و همکارانش این روبات‌های Robotis OP3 با ارتفاع 50 سانتی‌متر و با 20 مفصل فوتبال را به مدت 240 ساعت با استفاده از تکنیک‌های یادگیری عمیق آموزش دادند.

توانایی های ربات Google Soccer

در فرآیند توسعه این ربات ها، دو تکنیک مهم هوش مصنوعی با هم ترکیب می شوند: یادگیری تقویتی که باعث می شود ربات ها از طریق آزمون و خطا مهارت کسب کنند تا پس از انتخاب صحیح، پاداش دریافت کنند. یادگیری عمیق (تلاش برای تقلید از مغز انسان)، برای تجزیه و تحلیل الگوها.

محققان گوگل Robotis OP3 را با روبات هایی که با مهارت های از پیش تعیین شده کار می کنند مقایسه کردند. به گفته آنها، روبات هایی که با یادگیری تقویتی عمیق آموزش دیده اند، می توانند 181 درصد سریعتر راه بروند، 302 درصد سریعتر بچرخند و 34 درصد بیشتر به توپ ضربه بزنند. همچنین، هنگامی که به زمین برخورد می کنند، 63 درصد سریعتر بلند می شوند.

آنها همچنین رویکرد جدیدی را برای حل برخی از چالش های پیش روی خود در پیش گرفته اند. به بیان ساده، به جای اینکه ربات به طور مکرر وظایف خود را امتحان کند و از آنها به عنوان داده های آموزشی برای تجزیه و تحلیل توسط شبکه عصبی استفاده کند، از یک موتور فیزیکی برای شبیه سازی موارد آموزشی استفاده می شود.

اما همانطور که توماس هارنجا، یکی از اعضای تیم Google DeepMind می گوید، “توسعه ربات برای بازیکنان فوتبال هدف نهایی این تیم نیست.” او می گوید:

هدف تولید ربات‌های انسان‌نما نیست که به زودی می‌توانند در لیگ برتر بازی کنند، بلکه درک این موضوع است که چگونه می‌توانیم مهارت‌های پیچیده رباتیک را با استفاده از روش‌های یادگیری مصنوعی توسعه دهیم و سپس آنها را به برنامه‌های کاربردی در دنیای واقعی ترجمه کنیم.»