ایلان ماسک بارها از خطرات هوش مصنوعی صحبت کرده است و حالا باز هم با اشاره به این فناوری قدرتمند هشدار داد که اگر کار بیشتری انجام نشود و قانونی در این زمینه وضع نشود، نتیجه فاجعه بار خواهد بود.

بنیانگذار تسلا در کنفرانس فناوری Viva در پاریس گفت که ما به قوانینی در این زمینه نیاز داریم تا از غیرقابل کنترل شدن هوش مصنوعی جلوگیری کنیم. او ادعا می کند که اگر این اتفاق نیفتد، “یک نتیجه فاجعه باربرای بشریت محقق خواهد شد.

ایلان ماسک در این کنفرانس گفت: “من فکر می کنم خطر جدی پیامدهای منفی ناشی از ابر هوش دیجیتال وجود دارد.” هشدارهای ماسک همان چیزی است که او و برخی دیگر از فعالان هوش مصنوعی اخیرا در نامه‌ای سرگشاده گفتند. این نامه هشدار می دهد که هوش مصنوعی می تواند خطرات فاجعه باری برای جامعه ایجاد کند.

هوش مصنوعی می تواند خطرات مختلفی ایجاد کند

در آن نامه، مالک توییتر از شرکت‌ها خواسته بود که توسعه ابزارهای پیشرفته‌تر هوش مصنوعی را متوقف کنند. وی با تکرار همین سخنان در کنفرانس ویوا تاکید کرد که حامی قانون گذاری در این بازار است، زیرا ریسک های مختلف فکر می کند هدفش جامعه است.

به طور کلی، ایلان ماسک پیش بینی می کند که هوش مصنوعی به احتمال زیاد نتایج مثبتی خواهد داشت و برای مثال می تواند دسترسی آسان تر به کالاها و خدمات کمک اما تاکید کرد که این مورد نباید به عنوان یک فرض تلقی شود.

ماسک توضیح داد: «(مجایب) تنها نتایج ممکن نیست. ما باید احتمال وقوع اشتباهی در اطراف ابرهوش دیجیتال را در نظر بگیریم.»

او در این کنفرانس از دیدگاه کلی خود صحبت کرد آینده و نگاهی فلسفی به کشف معنای زندگی او هم صحبت می کند. ماسک این موضوع را به تلاش‌هایی برای ترویج انرژی‌های تجدیدپذیر برای رسیدگی به تغییرات آب و هوا و تلاش‌های اکتشاف فضا از طریق SpaceX مرتبط کرده است. او می‌گوید خرید توییتر بخشی از همان استراتژی برای کمک به پیشرفت مثبت در تمدن بشری است.