آتش به عنوان یک اکولایزر شناخته می شود. از زمان کشف آن توسط اجداد باستانی ما، بشر به دنبال استفاده و کنترل آتش بوده است. بنابراین، جای تعجب نیست که ما از ابتدا سعی کردیم آتش را نظامی کنیم. این تلاش های اولیه به بهترین وجه در قالب آتش یونانی نشان داده شده است. گفته می شود که این سلاح گرم توسط Callinicus هلیوپولیس در قرن هفتم اختراع شد و توسط بیزانس برای دفاع از امپراتوری خود استفاده شد. این سلاح عمدتاً علیه کشتی‌های دشمن در دفاع از قسطنطنیه استفاده می‌شد و شعله‌های آتش را از وسایل لوله مانندی به نام سیفون به بیرون پرتاب می‌کرد. یک نسخه کوچکتر دستی به نام chirosiphon نیز ساخته شد که می تواند در خشکی مورد استفاده قرار گیرد.

اما مفهوم مدرن شعله افکن های نظامی تا جنگ جهانی دوم اختراع نشد. Flammenwerfer که توسط ریچارد فیدلر آلمانی در سال 1901 ساخته شد، تا قبل از نبرد Verdun در سال 1916 مورد استفاده گسترده قرار نگرفت. این سلاح می توانست تا 36.5 متر شلیک کند و آنقدر وحشتناک بود که یک افسر فرانسوی ناشناس آن زمان آن را به عنوان “چیزی” توصیف کرد. خیلی وحشتناک است که بتوان آن را با کلمات توصیف کرد. این شعله افکن های اولیه بسیار حجیم بودند و برای کارکردن به خدمه دو نفره نیاز داشتند. ارتش ایالات متحده طراحی و عملکرد این شعله افکن ها را با معرفی شعله افکن M1 در سال 1942 و سپس M2 پیشرفته تر در سال 1944 بهبود بخشید.

اصول اولیه عملکرد شعله افکن M2

شعله افکن M1 در طول جنگ جهانی دوم شاهد نبرد در جنگل ها و جزایر اقیانوس آرام بود که به سرعت کاستی های آن را برجسته کرد. با احتراق دشوار و پر سر و صدا، برد تنها 13.7 متر و وزن زیاد 31 کیلوگرم، M1 بسیار دردسرساز بود و نیاز به تغییرات اضافی داشت. با معرفی M2 که سعی در رفع مشکلات مدل قبلی داشت، پیشرفت هایی در این شعله افکن به وجود آمد.

M2 در هنگام بارگیری نسبت به مدل قبلی خود وزن کمتری دارد، سیستم جرقه زنی قابل اطمینان تری دارد و برد آن را بین 18 تا 36.5 متر افزایش می دهد. معرفی ناپالم برای استفاده در M2 امکان کنترل آتش و کشندگی بیشتر را فراهم می کند، زیرا ناپالم می تواند به ساختمان ها و پناهگاه های دشمن بچسبد.

ساختار M2 ساده است و تنها از چند جزء تشکیل شده است. این ترکیب از دو مخزن سوخت کنار هم، یک مخزن هوای فشرده که سوخت را از طریق شیلنگ حرکت می دهد و یک رگولاتور تشکیل شده است. بعدی خود شعله افکن است که به شیلنگ سوخت متصل است و از دو ماشه به همراه کارتریج احتراق بهره می برد. همه اینها برای استفاده در میدان جنگ به قاب کوله پشتی متصل می شوند. برای شلیک M2، اپراتور می تواند به سادگی شیر کنترل را باز کند، ماشه ایمنی عقب اسلحه را فشار داده تا سوخت از مخازن در شلنگ آزاد شود و سپس ماشه جرقه زن جلویی را بکشد تا جریانی از شعله آزاد شود.

M2 در میدان نبرد

M2 دیر وارد جنگ شد، اما برای سربازان ارتش آمریکا و تفنگداران دریایی در مبارزه با نیروهای مستقر ژاپنی بسیار مفید بود. در طول لشکرکشی اقیانوس آرام، ژاپنی ها در ساختن پناهگاه ها، لانه های مسلسل و استحکامات تونلی که در برابر سلاح های متعارف مقاوم بودند بسیار ماهر بودند. برای نفوذ به این مواضع دشمن، از سربازان و تفنگداران دریایی مجهز به M2 خواسته می شود تا محل را به آتش بکشند. قدرت وحشتناک شعله افکن M2 آنقدر شناخته شده بود که مدافعان ژاپنی ترجیح دادند خود را بکشند تا زنده زنده بسوزانند.

سربازانی که با شعله افکن M2 وارد میدان نبرد شده بودند، سلاح مهیبی در اختیار داشتند که آنها را به هدف تیراندازان دشمن نیز تبدیل می کرد. یک گلوله می تواند مخازن سوخت آنها را مشتعل کند و باعث انفجاری شود که آنها و هرکسی که در نزدیکی است آتش بگیرد. حتی با وجود این ترس ها، شعله افکن M2 در استراتژی جزیره به جزیره توسط بسیاری از سربازان آمریکایی استفاده شد. این توسط Cpl نشان داده شده است.