وقتی صحبت از پردازنده‌های موبایل و لوازم الکترونیکی می‌شود، تکنیک‌های تولید نقش بسیار مهمی دارند. هرچه گره فرآیند کوچکتر باشد، عملکرد SoC یا حداقل آن بهتر است. ممکن است چیپ‌ست‌های مبتنی بر فناوری ۴ نانومتری مانند Snapdragon 8 Gen 2 و Dimensity 8200 را شنیده باشید یا از آنها استفاده کرده باشید.

با این حال، ما هنوز شاهد تراشه ای مبتنی بر گره 3 نانومتری نیستیم. این می تواند با آیفون 15 اپل تغییر کند. در همین حال، گزارش هایی وجود دارد که سامسونگ قصد دارد تولید تراشه های 2 نانومتری را در سال 2025 آغاز کند و به دنبال آن تراشه های 1.4 نانومتری در سال 2027 تولید کند.

Samsung Foundry پس از TSMC دومین سازنده بزرگ تراشه های قراردادی در جهان است و این شرکت کره ای مصمم است که پشت سر نگذارد. در اوایل سال 2022، TSMC اعلام کرد که قصد دارد فناوری 2 نانومتری را تا سال 2025 به جهان بیاورد. اکنون، سامسونگ تأیید کرده است که به سمت یک جدول زمانی مشابه حرکت می کند. غول فناوری کره جنوبی در کنفرانس خود در سن خوزه کالیفرنیا در روز سه شنبه اعلام کرد که می خواهد تولید انبوه تراشه های موبایل 2 نانومتری را در سال 2025 آغاز کند.

اگر آشنایی ندارید، nm مخفف نانومتر است و به طول کانال ترانزیستورهای سازنده تراشه اشاره دارد. طول کانال کوتاه تر اجازه می دهد تا ترانزیستورهای بیشتری روی یک تراشه بسته بندی شوند و در نتیجه عملکرد بهتری داشته باشد.

هنگامی که سامسونگ آزمایش تراشه های 2 نانومتری را در سال 2025 به پایان برساند، فرآیند پیشرفته را برای محاسبات با کارایی بالا در سال 2026 معرفی خواهد کرد. همچنین، تا سال 2027، این شرکت کره ای قصد دارد فرآیندی را ارائه دهد که به طور خاص برای تراشه های خودرو طراحی شده است.

این شرکت فرآیند 2 نانومتری تازه توسعه یافته خود را با فرآیند 3 نانومتری که سال گذشته منتشر شد مقایسه کرد. گفته می شود که گره پردازنده کوچکتر در مقایسه با فرآیند 3 نانومتری سامسونگ، 12 درصد افزایش عملکرد و 25 درصد افزایش بهره وری انرژی را ارائه می دهد. فرآیند 2 نانومتری همچنین به سامسونگ اجازه می دهد تا تراشه هایی را طراحی کند که 5 درصد کوچکتر از تراشه های ساخته شده با استفاده از فرآیند 3 نانومتری هستند. این شرکت همچنین اعلام کرد که قصد دارد تولید انبوه تراشه ها را با استفاده از فرآیند 1.4 نانومتری خود در سال 2027 آغاز کند.

منبع

به این پست امتیاز دهید