سپردن نظارت بر تریبون های پخش صوتی و تصویری صدا و سیما به مسئولان، واکنش های منفی بسیاری را به دنبال داشت. با تصویب یک نفر در آخرین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور ابراهیم رئیسی مقرر شد تنظیم، نظارت و صدور مجوز VOD ها توسط سازمان صدا و سیما انجام شود.

در بند دوم تنها ماده مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است: «مسئولیت تنظیم، صدور مجوز و نظارت بر رسانه‌های فعال در حوزه صوتی و تصویری فراگیر اعم از کاربر محور و ناشر (VOD) رسانه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی داخلی به‌ویژه تولید سریال‌ها و برنامه‌های «تلویزیون و امثال آن بر عهده سازمان صدا و سیما» است.

این مصوبه اکنون در انتظار تبدیل شدن به لایحه ای است تا به مجلس ارسال شود و پس از بررسی و تصویب نمایندگان مردم به قانون تبدیل شود. این در حالی است که پس از انتشار خبر تصویب این ماده واحده، بسیاری از سینماگران نسبت به اختیاراتی که به صدا و سیما برای قانونگذاری و نظارت بر رسانه های صوتی و تصویری جهانی داده شده بود اعتراض کردند و با انتشار بیانیه ای خواستار یک تجدید نظر در این موضوع

در متن بیانیه خانه سینما آمده است: «انجمن سینمای ایران بر اساس تعهدات ذاتی و قانونی خود و برای ایجاد روابط تجاری و مقررات مربوط به اعضای خود، اخیراً خبری از شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص نظارت بر حوزه نمایش خانگی و مسائل مطرح شده. وی صدور پروانه سینما را ناامیدکننده و مخالف توسعه اقتصاد صنعت سینما دانسته و از مسئولان و نهادهای مسئول انتظار دارد از اصرار بر پایه های قدیمی و فرسوده صرف نظر کرده و بر اساس طراحی شیوه های جدید نظارتی و متناسب با الزامات روز عمل کنند. و آداب و رسوم پذیرفته شده جامعه.

در این متن مدیران همچنین به پیامدهای منفی نظارت صدا و سیما در این حوزه اشاره کرده اند:

خانه سینما با بیان تمامی این نکات، خواستار بررسی این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی شد و از نهادهای مرتبط خواست تصمیم گیری در حوزه سینما و سینمای خانگی را به متخصصان حرفه ای این حوزه و هنرمندان بسپارند.

پس از انتشار اخباری مبنی بر واگذاری مسئولیت نظارت و تنظیم سکوهای تماشای خانگی به تلویزیون، جمعی از سینماگران نیز در اعتراض به انتشار مطالبی در صفحات اجتماعی خود، مخالفت خود را با این تصمیم تحت عنوان «پایان تماشای خانه» اعلام کردند. .

در متن عکس مشترکی که سینماگران در اعتراض به این مشکل منتشر کردند، آمده است: «با چراغ سبز رئیس دولت، نمایش بومی هم به دست صدا و سیما افتاد و این یعنی سونامی هنرمند. ممنوعیت و پایان سرگرمی مردم».