طبق گزارش‌ها، اپل در نظر دارد روند تولید تراشه‌های آیفون 15 پرو آینده را به فرآیندی مقرون‌به‌صرفه‌تر تغییر دهد که می‌تواند بازده انرژی را کاهش دهد اما کارایی کلی را بهبود بخشد.

اپل احتمالا تراشه A17 Bionic را با لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC در سری آیفون 15 معرفی خواهد کرد. تراشه های A16 Bionic و قبلی با استفاده از فرآیند 4 نانومتری تولید شده اند و حرکت به سمت فرآیند 3 نانومتری باعث بهبود عملکرد خواهد شد.

طبق گفته Apple Insider، A17 مورد استفاده در آیفون 15 پرو و ​​آیفون 15 پرو مکس امسال محصول فرآیند N3B است، اما A17 سال آینده به فرآیند مقرون به صرفه N3E تغییر خواهد کرد، که ممکن است موثرتر باشد، من دارم.

از دسامبر 2020، گزارش هایی منتشر شد مبنی بر اینکه اپل برای تولید کامل پردازنده های 3 نانومتری به TSMC سفارش داده است. TSMC توسعه فرآیند 3 نانومتری خود را نهایی کرده است و احتمالاً در بسیاری از محصولات جدید اپل استفاده خواهد شد. اما این شرکت ممکن است به فرآیند تولید تراشه متفاوتی به نام N3E روی بیاورد.

فرآیند N3B به گونه‌ای از فرآیند 3 نانومتری TSMC اشاره دارد که عملکرد و کارایی بهتری نسبت به نسل‌های قبلی ارائه می‌دهد، که معمولاً شامل تراکم ترانزیستور بالاتر و تعداد لایه‌های EUV بالاتری است که تراشه‌های کوچک‌تر و قدرتمندتر را ممکن می‌سازد.

از سوی دیگر، فرآیند N3E نوع دیگری از لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC است که بر کاهش هزینه های تولید تمرکز دارد. اگرچه ممکن است تراکم ترانزیستور کمی کمتر و لایه های EUV کمتری نسبت به فرآیند N3B داشته باشد. هدف فرآیند N3E ایجاد تعادل بین بهره وری و هزینه است.

ظاهرا اپل در سال 2024 به فرآیند N3E برای تراشه A17 روی خواهد آورد. احتمال دیگر این است که اپل از این فرآیند برای سری آیفون 16 استفاده کند.