تا به حال، مدل های مصنوعی جنین انسان چندان پیشرفته نبوده است، اما در یک ماه گذشته علی بریوانلویک زیست شناس سلول های بنیادی در دانشگاه راکفلر در نیویورک و همکارانش در مطالعه ای که در پایگاه داده BioArchive منتشر شده است، از ایجاد مدل های جنین انسانی که در آن نشانه های گاسترولاسیون معادل جنین های طبیعی حدود 12 روز پس از لقاح مشاهده می شود، گزارش داده اند. مطالعات اخیر نشان می دهد که محققان پیشرفته ترین مدل های جنین انسان را ساخته اند.

اهمیت بقای جنین برای 14 روز چیست؟

تحقیقات روی جنین های طبیعی انسان مطابق با دستورالعمل های پذیرفته شده انجام می شود. این دستورالعمل که در بسیاری از کشورها اعمال می شود، بیان می کند که جنین انسان نباید بیش از 14 روز در آزمایشگاه کشت شود. بنابراین، محققان باید از مدل‌های حیوانی برای مطالعه مراحل بعدی رشد جنینی استفاده کنند، که لزوماً نشان دهنده فرآیندهای مربوطه در انسان نیست.

از آنجایی که در اکثر کشورها مدل‌های جنین مصنوعی با تعریف رسمی جنین مطابقت ندارند، مشمول چنین محدودیت‌هایی نیستند. Zernikagotz می گوید:

بنابراین، مدل‌های قدیمی‌تر از 14 روز می‌توانند اطلاعات مهمی در مورد رشد جنین انسان ارائه دهند که در حال حاضر در دسترس نیست. به عنوان مثال، از این جنین ها می توان برای بررسی نقایص رشدی یا بررسی علل ختم ناخواسته بارداری استفاده کرد.

چرا ایجاد جنین انسان از نظر علمی بحث برانگیز است؟

رشد مدل‌های جنین مصنوعی به مراحل بعدی توسعه به یک موضوع کاملاً رقابتی تبدیل شده است و استدلال‌های زیادی را در مورد صحت ادعاهای مطرح شده مطرح می‌کند.

باید دید که آیا ادعاهای مطرح شده توسط تیم محققان در مطالعات اخیر، که هیچ یک هنوز مورد بررسی قرار نگرفته اند، پابرجا خواهند ماند یا خیر. آلفونسو مارتینز آریاس یک زیست شناس رشدی از دانشگاه پمپئو فابرا در بارسلون معتقد است که در نتایج این مطالعه این Zernikagotz و همکارانش توضیح داده اند که “هیچ چیز” ای وجود ندارد که بتوان آن را مشابه جنین طبیعی 14 روزه انسان در نظر گرفت.

مارتینز-آریاس افزود: «آنچه می‌توانیم ببینیم گروه‌هایی از سلول‌ها هستند که به بخش‌هایی تقسیم شده‌اند، اما ساختار سازمان‌یافته‌ای مشابه جنین طبیعی وجود ندارد. او معتقد است که بیان بیش از حد برخی از ژن‌های مورد نیاز برای تولید انواع مختلف سلول‌های تک یاخته‌ای «روش کار سلول‌ها را مخدوش می‌کند» و استدلال می‌کند که این نتایج با مطالعات قبلی ناسازگار است.

Zernikagotz او محدودیت‌های مدل‌های جنین مصنوعی را برای مطالعه فرآیندهای رشد تأیید می‌کند. او معتقد است که این ساختارها همه جنبه‌های ویژگی‌های ارثی جنین را توضیح نمی‌دهند، بلکه به عنوان یک ابزار اضافی برای مطالعه تمایز بافت‌های خاص در طول مراحل کلیدی رشد عمل می‌کنند.

دغدغه های اخلاقی چیست؟

در مجموع، نتایج تحقیقات در مورد وضعیت مدل های مصنوعی جنین انسان و این سوال که آیا این مدل ها باید خارج از قوانین مربوط به جنین طبیعی انسان باشند یا خیر، بحث های زیادی را ایجاد کرده است. اگرچه مدل های جنین مصنوعی مشمول قانون 14 روز نیستند، ساختارهای جنین مانند توسط گروه ها گزارش شده است. Zernikagotz و هانا آنها همچنین باید دستورالعمل ها و مقررات مربوط به سلول های بنیادی جنینی انسان را که از آنها مشتق شده اند پیروی کنند.

اما گروه های دیگری که مدل های جنین مصنوعی را با استفاده از سلول های بنیادی “القایی” مشتق شده از بافت بالغ ایجاد کرده اند، از چنین قوانینی پیروی نمی کنند. رابین لاولباج زیست شناس سلولی در موسسه فرانسیس کریک در لندن می گوید این مدل های جنینی “به هیچ وجه کنترل نمی شوند”.

تاکنون هیچ مدل جنین مصنوعی که توانایی تبدیل شدن به انسان را داشته باشد ساخته نشده است. اما یک مطالعه جدید در مدل‌های جنین میمون نشان داده است که چنین جنین‌هایی در صورت قرار گرفتن در رحم می‌توانند باعث بارداری شوند. با این حال، به محض کاشت جنین به طور خودکار پایان می یابد.

برخی از محققان بر این باورند که برای روشن شدن این موضوع به تعریف اصلاح شده ای از خواب نیاز است. برای سایر محققان، هدف نهایی دور زدن محدودیت های فعلی در تحقیقات جنینی است.

لاوال بوج وی به عنوان یکی از اعضای هیئتی که کاهش این مقررات را در سال 2021 توصیه کرد، می‌گوید: «این الگوها لزوم پایبندی به اصول قانون 14 روزه را به چالش می‌کشند». مارتینز آریاس همچنین معتقد است که ایجاد مدل‌های بلندمدت جنین انسانی چالش‌های مهمی وجود دارد. او می گوید ایجاد ساختارهایی که می توانند در 21 روز توسعه یابند، «آسان نیست. من تعجب می کنم اگر (مدل های جنین انسان) فراتر از این ها بروند.»