گوگل پلی استور بار دیگر تعدادی از اپلیکیشن های ایرانی را از پلتفرم خود حذف کرده و کاربران اپلیکیشن های مختلف را با مشکل مواجه کرده است. در 27 ژوئن خبر حذف تپسی، دیجی کالا، دیوار و اپ از گوگل پلی منتشر شد. حذفی که البته پیش از این چندین بار سابقه حذف اپلیکیشن های ایرانی را از کاربران داشت.

تحریم های آمریکا علیه ایران دلیل حذف اپلیکیشن های مذکور از این اپ استور اندروید بوده و کاربران و اپلیکیشن های ایرانی را با مشکل مواجه کرده است. کاربران از یک سو با مشکل عدم امکان استفاده از این پلتفرم برای دانلود و به روز رسانی اپلیکیشن های دیوار، دیجی کالا، تپسی و آپ مواجه هستند و از سوی دیگر، کسب و کارهایی که صاحب این اپلیکیشن ها هستند تحت تاثیر این حذف قرار می گیرند.

یکی از مشکلاتی که در نتیجه ممنوعیت و حذف اپلیکیشن های ایرانی به وجود می آید، عدم دسترسی به اپلیکیشن هایی است که کاربر می خواهد از گوگل پلی دانلود و نصب کند. اگرچه گوگل پلی از مهر 1401 در ایران فیلتر شده است، اما همچنان بسیاری از کاربران به کمک VPN از این پلتفرم استفاده می کنند.

تقلبی ها و چالش امنیت مصرف کننده

البته موضوع جدی تر، ارائه نسخه های جعلی برنامه های حذف شده ایرانی در صورت عدم وجود نسخه اصلی آن اپلیکیشن ها است. ماجرا از این قرار است که وقتی اپلیکیشن‌های App، Tapsi، Digikala و Divar از فروشگاه Google Play حذف می‌شوند، سودجویان می‌توانند اپلیکیشن‌های جعلی یا حتی بدافزارهایی با نام و نشان‌های مشابه این اپلیکیشن‌ها را در گوگل پلی منتشر کنند. به دلیل عدم آگاهی، کاربران می توانند این اپلیکیشن های جعلی را دانلود کرده و گجت های خود را آلوده کنند.

خطر آلوده شدن گجت های کاربران ایرانی یکی از مهم ترین مسائلی است که در نتیجه حذف اپلیکیشن های ایرانی از گوگل پلی به وجود می آید و تهدیدی برای امنیت اطلاعات و حریم خصوصی کاربران محسوب می شود. با توجه به فیلتر بودن گوگل پلی در ایران، کاربران هنگام دانلود و نصب اپلیکیشن ها یا بدافزارهای آلوده مانند گذشته هشداری از این پلتفرم دریافت نمی کنند و این مشکل امنیت دستگاه های آنها را بیشتر تهدید می کند.

بررسی های زومیت نشان می دهد که چندین نسخه جعلی از برخی اپلیکیشن های ایرانی در گوگل پلی منتشر شده است. مثلا اپلیکیشنی به نام اسنپ با همان رنگ و فونت این اپلیکیشن تنها با یک تفاوت لاتین در گوگل پلی موجود است و در کنار آن آیکونی شبیه به لوگوی تلگرام می بینید که به شکل زیر است. پیام رسان ایرانی و تا به امروز بیش از 100000 دانلود دارد.