معاون توسعه کسب و کار نوبیتکس معتقد است برآورده شدن مطالبات اتحادیه ها با مشکلات خاصی همراه است. شمحی راه حل این وضعیت را افزایش همگرایی بین اتحادیه ها می داند. همگرایی که به عقیده او با یکسان سازی مطالبات و همسویی آن ها به گونه ای امکان پذیر است که رابطه خود را به سمت مسائل مهم اکوسیستم سوق دهند.

وحید شامی در پنل «سیمرغ گمشده» که با موضوع اصناف و اکوسیستم در الکامپ برگزار شد، گفت:

«می توانم بگویم فضا و رویکرد کشور ما به هم ریخته است و کار در صنف بسیار سخت است. در واقع فضا برای فعالیت های صنفی سازمان یافته بازیگران اکوسیستم مساعد نیست و منجر به تشکیل اتحادیه می شود.

به گفته وی، تلاش‌هایی که در حال حاضر در سازمان صنفی و انجمن فین‌تک انجام می‌شود، حداقل کاری است که آنها در تلاش هستند. ما در فضایی هستیم که دریافت نتایج درخواست‌ها مشکلات خود را دارد.»

معاون توسعه کسب و کار نوبیتکس با تاکید بر اینکه تلاش مستمری برای پیگیری الزامات اکوسیستم نوآورانه کشور در حال انجام است، تصریح کرد: دستیابی به الزامات بخش خصوصی که از طریق سازمان ها دنبال می شود به پارامترهایی بستگی دارد که برخی از آنها را نداریم. به وضوح ببینید.. این به این معنی است که این روند شفاف نیست و ما حتی نمی دانیم که یک تشکل صنفی چقدر می تواند موثر باشد.»

شمخی با بیان مثالی از صنعت ارزهای رمزنگاری شده که در طول یک سال گذشته بارها درگیر مشکلاتی بوده که فعالان این حوزه دلیل آن را متوجه نشده اند، بیان کرد: به عنوان مثال سقف سپرده گذاری روزانه 25 میلیون تومان که دلیل آن است. واضح نبود اگر دلیل قانع‌کننده‌ای وجود داشته باشد، ما به دنبال چالش نیستیم و هر کسب‌وکاری به دنبال رشد کسب‌وکار خود است، نه ایجاد چالش.»

عضو هیئت مدیره انجمن فین‌تک درباره همگرایی اصناف و اتحادیه‌ها در ایران گفت: در برخی موارد شاهد واگرایی هستیم، اما به عنوان مثال زمانی که کمیته فین‌تک در نظام صنفی رایانه‌ای داریم و از سوی دیگر وجود دارد. یک انجمن فعال به نام انجمن فین تک. راه حل من برای افزایش همگرایی این است که نیازمندی های خود را یکسان، همسو و نزدیک به یکدیگر قرار دهیم و تمام قدرت و روابط خود را بر مشکلات مهم اکوسیستم متمرکز کنیم. گاهی می شنویم که نهاد دولتی می گوید شما خودتان در فلان موضوع موافق نیستید، فلان انجمن یک چیز می گوید و شما چیز دیگری. به همین دلیل، من فکر می‌کنم که شفاف‌سازی اولویت‌ها و همسویی آنها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.»