قبل از ظهور دایناسورها، جهان متعلق به خزندگانی به نام کرگدن (منقار) بود. آنها به اندازه خوک بودند و 225 تا 245 میلیون سال پیش در تریاس میانه و پسین در سراسر زمین زندگی می کردند. مایکل بنتوندیرینه شناس از دانشگاه بریستول انگلستان می گوید: با وجود اینکه آنها موفق ترین گیاهخواران زمان خود بودند، هیچ کس نام آنها را نشنیده بود.

بنتون می گوید که کرگدن ممکن است اولین دایناسورها را تحت الشعاع قرار داده باشد. در واقع، آنها 90 درصد از فسیل های مهره داران در برخی از حفاری های تریاس را تشکیل می دهند. به گفته نیویورک تایمز، دانشمندان موفقیت چشمگیر خود را به روش منحصر به فرد جویدن خود نسبت می دهند که در آن از حرکتی شبیه قیچی برای خرد کردن گیاهان سخت بین دندان ها و استخوان فک استفاده می کنند. این رژیم غذایی غیرمعمول ممکن است برای کرگدن در سنین بالا مشکل ساز بوده باشد.

مقاله اخیر دکتر بنتون و همکارانش در مجله دیرینه شناسی نشان می دهد که دندان های رینکوسور ممکن است با افزایش سن فرسوده و صاف شده باشند. به گفته دکتر بنتون، رینکوسورهای قدیمی که نمی توانستند غذای خود را بجوند، ممکن است از گرسنگی مرده باشند.

دکتر بنتون در دهه 1980 در حالی که دکترای خود را دریافت کرد، کار روی دندان های رینکوسور را آغاز کرد. وی در حین مطالعه فسیل های آنها متوجه شد که این خزندگان غذای خود را با فشردن دندان های خود در آرواره های خود هضم می کنند که این تکنیک عجیبی است زیرا ساییدن غذا با کشیدن دندان روی فک حیوانات را در معرض خطر عفونت قرار می دهد. رشد آرواره ها باعث کج شدن دهان کرگدن شد و لبخندی همیشگی به آنها هدیه داد.

یارا هریدیزیست شناس دانشگاه شیکاگو که در این گزارش نقشی نداشت، اما آن را بررسی کرد، گفت: در حالی که امروزه تعداد کمی از حیوانات، از جمله برخی آفتاب پرست ها، غذای خود را به این روش می جوند، دانشمندان نمی دانند چگونه این کار را انجام می دهند. استفاده از این روش مخصوصاً برای حیوانی مانند Rhynchosaurus که تقریباً منحصراً از گیاهان سرسختی تغذیه می کرد که در طول زمان به دندان هایش آسیب می رساند، عجیب است.