«محمدمهدی طهرانچی» رئیس دانشگاه آزاد از نظام ازدواج دانشگاه آزاد به نام «همرسان» رونمایی کرد. در این سامانه مشاوران امین به افرادی که قصد ازدواج دارند مشاوره می دهند.

به گزارش فارس، طهرانچی در مراسم افتتاحیه سایت همراسان گفت: در این سامانه مشاوران امنیتی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها هستند که به افراد مشاوره می دهند.

همراسان یک سامانه خواستگاری است و دانشجویان متقاضی ازدواج را با واسطه به یکدیگر معرفی می کند. بر اساس اطلاعات ارائه شده در وب سایت این سامانه دوستیابی دانش آموزی، این سامانه دارای 7212 کاربر می باشد.

همراسان با مشاوره امین تاکنون 15 مورد ازدواج به ثبت رسانده است. این سامانه رایگان است و زیر نظر هیئت علمی متشکل از کارشناسان دانشگاه و حوزه فعالیت می کند.

ازدواج های سنتی کاهش یافته است. به همین دلیل سامانه همرسان را راه اندازی کردیم

همچنین «عاصمه قاسمی» مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در امور زنان و خانواده نیز در این مراسم گفت: در حال حاضر کمتر عروس سنتی برای ازدواج وجود دارد و با شرایط متفاوتی مواجه هستیم. در سامانه همراسان برای تسهیل ازدواج تلاش می شود. همچنین این سامانه دارای بسته‌های مشاوره‌ای است که زوجین را در سال‌های اولیه ازدواج همراهی می‌کند تا از آسیب‌های ازدواج بکاهد. در واقع این سیستم آسیب را ردیابی کرده و بسته هایی برای رفع آن ارائه کرده است.

همراسان اولین سامانه ای نیست که در زمینه خواستگاری و ازدواج راه اندازی شده است. رئیس شورای اسلامی در تیرماه 1400 از اولین اپلیکیشن رسمی همسریابی در ایران به نام «همدم» رونمایی کرد. این اپلیکیشن که توسط سازمان تبلیغات اسلامی و موسسه تبیان راه اندازی شده است، پس از گرفتن مشخصات و انجام تست های روانشناسی برای داوطلبان ازدواج، امکان جستجوی زوج را فراهم می کند.

اکنون مشخص نیست که آیا این دو سیستم دوستیابی به همکاری خود ادامه می دهند یا اینکه ادغام خواهند شد.

شایان ذکر است که «زهره حسینی» مدیر پروژه همسریابی و مدیر محصول اپلیکیشن همدم اخیراً در گفت و گو با دیجیاتو در مورد نحوه عملکرد این پلتفرم گفته است که از هوش مصنوعی برای یافتن موارد مناسب برای مجردها استفاده می کنند.