این شرکت در شش ماهه اول شش ماهه اول سال 1401، 598 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته که نسبت به مدت مشابه قبل 37 درصد رشد داشته است. درآمد اصلی این شرکت از محل شارژ فروش و ارائه خدمات می باشد. همچنین ارتباطات فردا 72 میلیارد تومان در لندو و تیمچه سرمایه گذاری کرده و مالکیت خود را در این دو شرکت به 70 درصد رسانده است. این شرکت همچنین در این شش ماه دورهای جدیدی از سرمایه گذاری را در استارتاپ هایی مانند چمبر انجام داد.

شرکت تجارت الکترونیک ارتباطات فردا یکی از شعبه های بانک آینده است که عمده فعالیت آن ارائه راهکارهای کامل خدمات الکترونیکی و کامپیوتری با ارائه و راه اندازی ابزارهای مختلف مرتبط می باشد.

این شرکت سرمایه گذاری های مختلفی در اکوسیستم استارتاپی انجام داده است و از برجسته ترین دارایی های آن می توان به لاندو و تیمچه اشاره کرد.

اگرچه این شرکت در اوایل سال جاری گزارش عملکرد یک ساله خود را منتشر کرد، اما اخیرا صورتهای مالی شش ماهه حسابرسی شده این شرکت منتهی به شهریور 1401 در کدال منتشر شده است.

این گزارش مالی درآمد عملیاتی 598 میلیارد تومانی را در شش ماهه اول سال 90 نشان می دهد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 37 درصد افزایش داشته است.

سود خالص در این مدت 49 میلیارد تومان بوده که نسبت به شش ماهه اول سال 1400 افت 68 درصدی را نشان می دهد.

دارایی های ثابت مشهود شرکت فردا ارتباط بیش از 491 میلیارد تومان و دارایی های نامشهود 12.2 میلیارد تومان برآورد شده است.

صورتهای مالی تلفیقی شش ماهه منتهی به شهریور ماه 1401 این شرکت که شامل درآمد گروه اصلی و زیر گروههای آن است، بیش از 689 میلیارد تومان گزارش شده است که نسبت به مدت مشابه سال 1400 رشد 49 درصدی داشته است. درک کنید اما درآمد شرکت های تیمچه و لاندو در این صورت های مالی ذکر نشده است.

سود خالص تلفیقی فردا ارتباطات نیز در مدت مذکور 58 میلیارد تومان گزارش شد که نسبت به مدت مشابه سال 1400 به یک سوم کاهش یافته است.

جزئیات درآمد عملیاتی ارتباطات فردا

درآمد عملیاتی این شرکت در شش ماهه اول سال 1401 از محل «صورتحساب فروش» و «ارائه خدمات» است.

عرضه و فروش محصولات به اپراتورهای تلفن همراه در قالب اپلیکیشن کارت همراه آینده بانک، پایانه های فروش و دستگاه های خودپرداز، 394 میلیارد تومان درآمد برای این شرکت به همراه داشت.

درآمد فردا ارتباط از ارائه خدمات در بازه زمانی تعیین شده بالغ بر 200 میلیارد تومان است که شامل درآمد حاصل از پایانه های فروش و درگاه های اینترنتی، دستگاه های خودپرداز، کارت های بانکی الکترونیکی، توسعه الکترونیک و پشتیبانی سیستم و … می باشد.

منظور از درآمد حاصل از ماشین های بانکی، درآمد حاصل از دستگاه های خودپرداز نقدی و بدون نقد است که از طریق قرارداد بین فردا ارتباط و بانک آینده به دست می آید.

سرمایه گذاری 72 میلیارد تومانی در لاندو و تیمچه

همانطور که در صورت های مالی شرکت ارتباطات فردا آمده است، در 31 تیرماه سال گذشته 21 درصد دیگر از سهام «نوین تجارت آریا مجازی» یا «تیمچه» به شرکت ارتباطات فردا واگذار شد. پیش از این 49 درصد از سهام تیمچه در اختیار گروه ارتباطات فردا بود و اکنون این رقم به 70 درصد رسیده است.

این گروه در تاریخ مشخص شده 20 درصد از سهام شرکت های هوشمند آرمان گستر آریا یا همان «لندو» را نیز خریداری کرد. پیش از آن 49 درصد از سهام این شرکت در اختیار فردا بود.

اطلاعیه فردا برای خرید سهام جدید این دو شرکت به پایان رسید 72 میلیارد تومان خرج کرده است

همانطور که در صورت های مالی آمده است، هزینه سرمایه گذاری جدید در تیمچه و لندو به ترتیب حدود 30 میلیارد تومان است. بنابراین امکان پذیر است ارزش جدید تیمچه (نیم سال 1401) 200 میلیارد تومان است و لندو حدود 150 میلیارد تومان هزینه خواهد داشت استقبال مینماید

البته ارتباطات فردا اعلام کرد که خرید سهام این دو شرکت بدون اخذ گزارش کارشناسی خالص دارایی ها و تنها از طریق کارشناس دارایی های نامشهود از کارشناس حوزه انفورماتیک انجام شده است.

برخی کارشناسان نیز بر این باورند که چنین ارزیابی با چنین ترکیبی از سهام عدالت توسط سرمایه گذار ملموس و قابل درک نیست.

لازم به ذکر است با توجه به آماده نبودن صورت های مالی این دو شرکت، درآمد عملیاتی آنها در صورت تلفیقی نشان داده نشده است.

موضوعی که البته به گفته حسابرس مستقل با توجه به کنترل این شرکت های تابعه و اهمیت اقلام صورت های مالی این واحدها مغایر با استانداردهای حسابرسی است.

لازم به ذکر است در مرداد ماه سال 1400 اتاق استارتاپ به منظور همکاری بلندمدت با بانک آینده و شرکت تجارت الکترونیک فردا توسط فینووا جذب شد. همانطور که در صورت های مالی فردا ارتباط مشخص شده است، این سرمایه گذاری در چهار مرحله انجام شده است که مرحله چهارم در شش ماهه اول سال 1401 به نتیجه رسیده است.

ارزش کل سرمایه گذاری 17.32 درصدی اتاق بیش از 9.9 میلیارد تومان گزارش شده است. از این رو، ارزش این شروع سال گذشته است حدود 57 میلیارد تومان محاسبه شده است.

نتایج مالی شرکت های تابعه

شرکت توسعه فناوری اطلاعات فردا در سال 1400 با هدف ارائه خدمات فناوری اطلاعات به بانک آینده تأسیس شد. طراحی، ساخت و توسعه انواع سیستم ها و نرم افزارها و سیستم های بانکی در زمینه بانکداری الکترونیک از خدمات این شرکت می باشد. درآمد عملیاتی این شرکت در شش ماهه اول سال 1401 بیش از 10 میلیارد تومان او بود.

شرکت سگال برای توسعه راه حل های مدیریت ثروت دیجیتال، ایمن و ارزش آفرین با تمرکز بر بازار سرمایه تلاش می کند. این شرکت در شش ماهه اول سال 1401 هیچ درآمد عملیاتی نداشته و 843 میلیون تومان زیان خالص داشته است.

“بیمه فرزانگان آینده” از سال 1393 به عنوان اولین نماینده حقوقی شرکت بیمه رازی در استان تهران فعالیت می کند. درآمد عملیاتی آن در نیمه اول سال 1401 بیش از 2.3 میلیارد تومان بوده است.

فینوتک کسب و کار خود را با تمرکز بر ارائه خدمات بانکداری باز از سال 2015 با ارائه خدمات وب بانکی آغاز کرد و اکنون API های زیادی را ارائه می دهد که به خدمات بانکی و بازار سرمایه محدود نمی شود، همچنین شامل احراز هویت، اعتبار سنجی، بدهی مستقیم و استعلام حساب است.

درآمد عملیاتی آنها در تاریخ مذکور نزدیک به 11.7 میلیارد تومان بوده که موفق به کسب 1.8 میلیارد تومان سود خالص شدند.

لازم به ذکر است مسعود وکیلی نیا، مدیرعامل گروه ارتباطات فردا، بازوی دیجیتالی بانک آینده، اخیرا ابراز امیدواری کرد که در سال جاری روند ورود شرکت ارتباطات فردا به بورس به پایان برسد و شاهد عرضه عمومی این باشیم. شرکت در نیمه اول سال