پانل “آیا واقعا پول وجود دارد؟” در حوزه سرمایه گذاری در اکوسیستم فناوری اطلاعات ایران در سومین روز از الکامپ 26 برگزار شد.مدیرعامل فاند فاند، مدیرعامل شرکت سرآوا، مدیرعامل هرک اول و رئیس هیئت مدیره تجارت الکترونیک پارسیان در این پنل شرکت داشت.

یکی از موضوعات مهم مطرح شده در این پنل، بحث برنامه های دولت برای افزایش سهم اقتصاد دیجیتال به 10 درصد از تولید ناخالص داخلی، ایجاد 10 تک شاخ در سه سال آینده و همچنین قانون تولید جهشی مبتنی بر دانش بود. اعضای میزگرد در مورد این طرح ها و برنامه ها نظرات متفاوت و گاه متناقضی داشتند.

برخی از آنها معتقدند افزایش سهم اقتصاد دیجیتال و اجرای قانون جهش مبتنی بر دانش تا حدودی قابل اجراست و راه را باز می کند، اما برخی معتقدند چنین ایده هایی نه تنها تاثیر مثبتی بر اقتصاد دیجیتال کشور ندارد. ، اما کاربرد آن می تواند عواقب منفی داشته باشد.

قانون جهش مبتنی بر دانش منجر به رانت و فساد می شود

دازا زرنوکی، مدیرعامل صندوق از جمله کسانی بود که معتقد بود این قانون پرش دانش بنیان تاثیر مثبتی نخواهد داشت و منجر به فساد و رانت می شود. به گفته وی، قانونگذار به افرادی که قصد فرار مالیاتی دارند اجازه داده است در پارک های علم و فناوری دولتی ساختمان بسازند، همکاری های فرامرزی ایجاد کنند و تا سقف 30 درصد در شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها سرمایه گذاری کنند.

به گفته زرنوحی، سرمایه گذاری کلان این شرکت ها آسیب زیادی به اکوسیستم وارد می کند: «این سرمایه گذاری سونامی برای اکوسیستم خواهد بود. اول اینکه ما شرکتی با این همه پول نداریم. بنابراین به عنوان یک قاعده این یک بازی غیراقتصادی خواهد بود که منجر به فساد و رانت می شود. زیرا ظرفیت جذب توسط شرکت ها وجود ندارد. و این یک سونامی خواهد بود و موفقیت آمیز نخواهد بود.”

مدیرعامل صندوق پول به پیامد منفی دیگری در این زمینه اشاره کرد و گفت: با این کار تجربه VC در ایران نادیده گرفته می شود و افراد جدید، سالم و علاقه مند اما کم تجربه وارد عرصه سرمایه گذاری می شوند و استارتاپ های بد را برای سرمایه گذاری با پول کلان انتخاب می کنند. . انجام دادن.”

وی با استناد به همه این دلایل، در نهایت به این نتیجه رسید که «قانون جهش مبتنی بر دانش تأثیر مثبتی بر اکوسیستم جریان سرمایه گذاری خطرپذیر (VC) نخواهد داشت».

سطح بهره وری باید ملاک اعتبارات مالیاتی شرکت های دولتی باشد

علی فیاضبخش، مدیرعامل سرآوا با تایید نظر رضا زرنوکی در این زمینه، با ارائه آمار و ارقامی برای صندوق توسعه ملی، به این نتیجه رسید که ورود این صندوق به عنوان سرمایه گذاری در دانش بنیان ها مفید و موثر نخواهد بود. 150 میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی می رود که 89 میلیارد دلار به دولت یا شرکت های نزدیک به دولت داد و نتوانست آن را پس بگیرد، حدود 50 میلیارد دلار تسهیلات پرداخت کرده و 11 میلیارد دلار در صندوق باقی مانده است. به گفته فایزش، مبلغ خاصی برای سرمایه گذاری نخواهد بود.

در ادامه مدیرعامل سراوه به موضوع قرار گرفتن این صندوق در لیست تحریم ها اشاره کرد و گفت: هرکس در لیست صندوق توسعه ملی باشد در لیست تحریم ها قرار می گیرد. این تحریم‌ها باعث می‌شود افرادی که در این شرکت‌ها کار می‌کردند نتوانند از فرصت‌های کار در خارج از کشور استفاده کنند. بنابراین نیروی انسانی مستعد دیگر وارد این شرکت ها نمی شود».

وی در ادامه با اشاره به عدم سازگاری IPS صندوق توسعه ملی با اکوسیستم ایران، گفت: سرمایه گذاری این صندوق تاثیری بر شرکت های دانش بنیان نخواهد داشت.

وی در ادامه درباره مشکل اعتبار مالیاتی که موجب معافیت مالیاتی شرکت‌های دولتی سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان می‌شود، گفت: اعتبار مالیاتی باعث فساد می‌شود. دولت هرگز به تعهدات خود عمل نکرده است. من نمی توانم به دولتی که به تعهدات خود عمل نمی کند اعتماد کنم. من دولتی را که 5 سال دیگر با بحران صندوق بازنشستگی مواجه شود و دولتی که کسری بودجه 450 هزار میلیارد تومانی خود را با فروش نفت جبران کند، نمی دانم.

همچنین مدیرعامل سراوا معتقد است که اعتبار مالیاتی نباید به دلیل سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان تعیین شود، بلکه باید با توجه به میزان بهره وری یک گروه تعیین شود: «شرکت ها باید با توجه به میزان بهره وری اعتبار مالیاتی دریافت کنند. برای اقتصاد، نه تنها به دلیل سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان. به همین دلیل من کاملاً با اعتبارات مالیاتی مخالفم و …

ایجاد یونیکورن ایده ما 6 سال پیش در ساراواک بود

فیاضبخش نسبت به وعده ایجاد و رهاسازی 10 یونیکورن طی سه سال که از سوی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور اعلام شد، مثبت نگذاشت و گفت: اگر دولت بگوید من یک تک شاخ تأسیس می کنم، خیلی خوب باشید. ترس!” در سال 96 من و یکی از همکارانم در ساراواک ارائه کردیم و به دولت قبل پیشنهاد دادیم که با 1400 میلیارد تومان می توانیم پنج تک شاخ ایجاد کنیم. آقای جهرمی این گزارش را با ایده 5 یونیکورن در مدت پنج سال پیشنهاد کرد. و حالا دولت جدید 6 سال پیش به ما قول داده بود!»

رضا زرنوکی، مدیرعامل صندوق پول نیز درباره ایده راه اندازی یونیکورن در ایران گفت: به نظر من ایجاد یونیکورن اشکالی ندارد و دولت سیزدهم هم دولت جوانی است. “

وی همچنین با بیان اینکه چنین برنامه ای در حیطه اختیارات معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان نیست و نهادهای اقتصادی باید در آن ورود کنند، تصریح کرد: این گفته ریشه در عمق و عمق ندارد. هسته اقتصادی دولت نه وزارت اقتصاد و نه بانک مرکزی با این ادبیات موافق نیستند. بازی Unicorn یک بازی کمک علمی نیست. بازی یک اکوسیستم اقتصادی است و باید در بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، وزارت حراست و … مطرح شود.»

تنها در صورتی رشد خواهد کرد که اکوسیستم اقتصاد دیجیتال به طور کامل توسعه یابد

محمدمهدی عباسخانی، مدیرعامل حرک اول، اگرچه معتقد است بهبود وضعیت اقتصاد دیجیتال غیرممکن نیست و در دسترس است، اما معتقد است که اجزای اکوسیستم هنوز به امکان تحقق این اهداف نرسیده اند.

وی عدم رشد مولفه های مختلف اکوسیستم را اینگونه تشریح کرد: اکوسیستم دارای اجزا و قوانین مالیاتی، بیمه ای، حسابرسی شرکتی و … است چرا که برخی از اجزای آن هنوز به روز نشده اند و این باعث می شود این اکوسیستم به روز نباشد. به اندازه کافی رشد می کند.» برخورد با اکوسیستم، به عنوان مثال، در حوزه حسابرسی همچنان همان دیدگاه سنتی حسابرسی در شرکت های سنتی است.

مدیرعامل حرک اول معتقد است: در شرایطی که هنوز اجزای اکوسیستم توسعه پیدا نکرده اند، قوانین و مولفه های خوبی که رشد کرده و توسعه یافته اند نمی توانند مؤثر واقع شوند: «برخی قوانین مانند پرش، مبتنی بر دانش، ورودی و محرکه را بخشی از اکوسیستم درست است، اما مقررات موضوع خروج سرمایه است و… هنوز به روز نشده و به اندازه کافی توسعه نیافته است. این مشکل باعث می شود که کل اکوسیستم به اندازه کافی رشد نکند و تکمیل نشود.»

عباسکانی معتقد است تنها در صورتی که “از ابتدا تا انتها این اکوسیستم به اندازه کافی رشد کرده باشد” فرصت رشد اکوسیستم، رشد اقتصاد دیجیتال، ایجاد یک تک شاخ و غیره فراهم می شود.

مبالغ هنگفتی به سمت شرکت های دانش بنیان سرازیر می شود

علیرضا خداکرمی، رئیس هیئت مدیره تجارت الکترونیک پارسیان، یکی از میزگردهایی بود که معتقد بود این قانون می تواند سرمایه زیادی را برای اکوسیستم استارتاپی کشور به ارمغان بیاورد. وی در این زمینه به تشریح موارد زیر پرداخت:

وی افزود: امسال با قانون حمایت از تولید دانش بنیان، تحولی اساسی در حوزه سرمایه گذاری در این شرکت ها ایجاد می شود و شاهد سرمایه گذاری بسیار بسیار زیادی در شرکت های دانش بنیان خواهیم بود. «نفت، فولاد و غیره. شرکت ها در شرکت های دانش بنیان سرمایه گذاری خواهند کرد تا از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

وی همچنین با اشاره به اینکه «در مجموعه‌های دولتی پولی وجود ندارد و اگر روی سرمایه‌گذاری دولتی تمرکز کنیم، این اتفاق نمی‌افتد» نیز اشاره کرد. اما به گفته خداکرمی، دولت ابزارهایی مانند اعتبار مالیاتی، صندوق توسعه ملی و… در اختیار دارد که می تواند در تامین سرمایه و سرمایه گذاری کمک کند.

پارسیان رئیس هیئت تجارت الکترونیک معتقد است با وجود این دو منبع اصلی، هدف توسعه اقتصاد دانشی کشور محقق خواهد شد. وی پس از بیان این نکته افزود: به دلیل در دسترس بودن سرمایه و سود و آینده نگری شرکت هایی که با ابزار اعتبار مالیاتی در این اکوسیستم سرمایه گذاری می کنند، قطعا این سرمایه گذاری محقق خواهد شد. این سرمایه از بودجه دولتی تامین نخواهد شد.

خداکرمی در پی انتقاد سایر اعضای میزگرد به ایده هایی مانند قانون جهش دانش و انتشار تک شاخ ها با این توضیح افزود: فساد ناشی از ایده معافیت های مالیاتی، ناتوانی در جذب سرمایه از شرکت های دانش بنیان و … نکات معتبری هستند اما این یک طرح دولتی است. این یک فرصت سرمایه گذاری برای مجموعه های بزرگ ایجاد می کند. این سرمایه مانند سیل ویرانگر وارد اکوسیستم خواهد شد و نقطه عطفی در عرصه اقتصاد دیجیتال خواهد بود.