ظاهراً اپل در حال کار بر روی یک فناوری جدید پوشش نوری ضد انعکاس برای دوربین مدل‌های Pro از سری آیفون 16 است.

به گفته yeux1122، که از منبعی آشنا با زنجیره تامین اپل گزارش می‌دهد، خانواده کوپرتینویی ظاهراً به دنبال استفاده از تجهیزات جدید “رسوب لایه اتمی” (ALD) در فرآیند تولید لنز دوربین آیفون هستند. با ALD، مواد لایه‌بندی اتمی (قابلیت کنترل بسیار دقیق ضخامت و ترکیب مواد) را می‌توان بر روی یک بستر رسوب داد. استفاده از آن به سازندگان اجازه می دهد تا لایه های بسیار نازکی از مواد را روی دستگاه های نیمه هادی از جمله اجزای دوربین قرار دهند.

فناوری جدید اپل برای بهبود دوربین آیفون 16 پرو

در لنزهای دوربین، ALD می‌تواند برای اعمال پوشش‌های ضد انعکاس استفاده شود، که به نوبه خود می‌تواند به کاهش رگه‌ها و هاله‌ها، معروف به نور لنز، که در تصویر نهایی ثبت می‌شوند کمک کند – به‌ویژه زمانی که منبع نور درخشانی مانند خورشید مستقیماً به داخل می‌تابد. کمک لنز

نمونه ای از ایجاد رگه های نور یا شعله ور شدن لنز و سایه (شبح) در عکس

ALD همچنین می تواند سایه های اطراف اشیاء را کاهش دهد. احتمالاً در برخی موارد وقتی در مقابل منبع نور پرنور قرار می گیرید با مقداری انحراف و ایجاد تصویر ثانویه در عکس مواجه شده اید. این زمانی اتفاق می افتد که نور بین سطوح عناصر لنز و سنسور دوربین به جلو و عقب باز می گردد.

این احتمال وجود دارد که اپل از این فناوری در مدل های آیفون 16 پرو استفاده کند. البته این احتمال نیز وجود دارد که اپل تنها در آیفون 16 پرو مکس از این فناوری استفاده کند. همچنین بعید است که اپل بخواهد از ALD برای اولین بار در سری آیفون 17 پرو استفاده کند.

انتظار می رود هر دو مدل آینده آیفون 16 پرو دارای لنز تتراپریسم با زوم اپتیکال 5 برابر باشند. این ویژگی در حال حاضر مختص آیفون 15 پرو مکس است.