تیم کوک، مدیرعامل اپل، در جلسه‌ی سالانه‌ی سهام‌داران شرکت پیامی غیرمنتظره به وال‌ استریت مخابره کرد. براساس گفته‌ی او، اپل در سال ۲۰۲۴ ابداعات جدیدی در حوزه‌ی هوش مصنوعی به‌نمایش خواهد گذاشت: «ما معتقدیم که هوش مصنوعی فرصت‌های تحویل‌آفرین در اختیار کاربران‌مان قرار خواهد داد.»

آنچه تیم کوک بر زبان آورده، تا حدی ابهام دارد. او از عبارت Break new ground استفاده کرد که در معانی مختلف به‌کار می‌رود و معمولاً معنی نوآوری و پیشرفت می‌دهد. مشخص نیست که منظور کوک ارائه‌ی نوآوری دیده‌نشده در حوزه‌ی هوش مصنوعی است یا صرفاً پیشرفت پروژه‌ی هوش مصنوعی خود اپل.

در جریان جلسه‌ی امروز که ساعاتی پیش برگزار شد، سهام‌داران اپل با طرحی مخالفت کردند که اعلام می‌کرد این شرکت باید جزئیات پروژه‌های هوش مصنوعی و نحوه‌ی استفاده‌ی اخلاقی از آن را به‌اشتراک بگذارد.

این دومین‌باری است که تیم کوک به‌طور مستقیم به هوش مصنوعی اپل اشاره می‌کند. کوک چند هفته پیش گفت که اپل تا قبل از پایان سال جاری میلادی پروژه‌های هوش مصنوعی خود را به‌نمایش خواهد گذاشت. افشاگران گفته‌اند سیستم‌عامل iOS 18 گوشی آیفون تمرکز ویژه‌ای بر هوش مصنوعی خواهد گذاشت.

مقاله‌های مرتبط

اپل در سال ۲۰۲۳ هنگام معرفی ابزار تصحیح خودکار و پیش‌بینی متن برای پلتفرم‌هایش، به‌طور خلاصه به کاربردهای هوش مصنوعی مولد اشاره کرد.

بی‌شک در ماه‌های آینده شاهد افشای جزئیات بیشتری از سیستم‌عامل iOS 18 و پروژه‌ی هوش مصنوعی اپل خواهیم بود. در همین حین، تیم کوک در تلاش است تا خیال سهام‌داران بزرگ شرکت را راحت کند و از افت سهام جلوگیری کند. با لغو پروژه‌ی Apple Car، حالا تمام توجه اپل معطوف به هوش مصنوعی است.