فناوری میدان تابشی عصبی (NeRF) قابلیت های باورنکردنی برای تبدیل تصاویر و فیلم های دو بعدی به مدل های سه بعدی و اکنون محققان دانشگاه مریلند روش جدیدی را برای ایجاد یک مدل سه بعدی بر اساس انعکاس چشم مردم فراهم کرده اند.

در این مطالعه جدید، محققان پیشرفت خیره کننده ای را در نحوه ایجاد تصاویر سه بعدی از انعکاس چشم انسان نشان داده اند که می تواند کاربردهای زیادی در زمینه مدل سازی داشته باشد. در این مطالعه محققان توضیح می‌دهند که با استفاده از این روش می‌توان با انعکاس قرنیه چشم هر فرد در یک تصویر، تصاویری با وضوح بالا از محیط اطراف افراد تهیه کرد و با اصلاح رنگ و جزئیات آنها، ایجاد کرد. یک مدل سه بعدی برای آشنایی بیشتر با این فناوری می توانید ویدیوی کوتاه زیر را مشاهده کنید.

ساخت مدل سه بعدی با قیاس چشم

البته لازم به ذکر است که مدل های فعلی تولید شده با این روش وضوح چندان بالایی ندارند و نمی توان آنها را با جزئیات کامل درک کرد و محققان از روش های نورپردازی خاصی برای نشان دادن اثرات مدل سازی استفاده کردند.

برای آزمایش این ابزار در یک سناریوی واقعی، محققان انعکاس چشمان مایلی سایرس و لیدی گاگا، دو خواننده مشهور آمریکایی را مورد بررسی قرار دادند تا آنچه را که هنگام فیلمبرداری ویدیوهای خود می بینند، بازسازی کنند.

با این حال، وضوح تصویر ارائه شده به اندازه کافی بالا نبود و بیشترین چیزی که آنها با آزمایش روش خود می توانستند تعیین کنند این بود که کوروش ممکن است به شبکه ای از نورها نگاه می کرد و گاگا ممکن است به چیزی شبیه به آن نگاه می کرد. یک تنه برای هر نفر

محققان نتایج مطالعه خود را همراه با چندین ویدئو در GitHub منتشر کرده اند. اگرچه نتایج ارائه شده فعلی به دلیل دشواری تخمین دقیق موقعیت چشم و همچنین بافت در هم تنیده عنبیه و انعکاس در صحنه ناقص است، اما آنها به کار بر روی این فناوری ادامه می دهند و قول می دهند به زودی کد این فناوری را منتشر کنند. از طریق این صفحه قابل دسترسی است.