کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده (FTC) به دادگاه رفت و از یک قاضی خواست تا معامله بین مایکروسافت و اکتیویژن بلیزارد را مسدود کند. این شکایت نتیجه شکایت FTC از مایکروسافت است و رگولاتور ایالات متحده قصد دارد به طور موقت بستن قرارداد را غیرممکن کند.

وکیل FTC گفت: اگر این معامله انجام شود، مایکروسافت این توانایی و انگیزه را دارد که “به رقابت در بازارهای خاص مربوط به کنسول ها، خدمات اشتراک و بازی های ابری آسیب برساند.”

کمیسیون تجارت فدرال استدلال کرد که افزودن Activision به زیرمجموعه مایکروسافت به کنسول های ایکس باکس دسترسی انحصاری به بازی های Activision می دهد و به نینتندو و پلی استیشن آسیب می رساند.

در همین حال، مایکروسافت اتهامات FTC را رد می کند. وکیل این شرکت می گوید اگر به شرایط بازار با دقت نگاه کنید، منطقی ترین کاری که مایکروسافت باید انجام دهد این است که بازی های Activision را برای افراد و پلتفرم های بیشتری عرضه کند. او می‌گوید اگر دادگاه موضع‌گیری کند، مایکروسافت احتمالاً هرگز نمی‌تواند این معامله را ببندد.

بر اساس گزارش رویترز، حل و فصل پرونده FTC تنها یکی از اقداماتی است که مایکروسافت باید در مسیر خرید Activision انجام دهد. این شرکت همچنین با مخالفت رگولاتورهای بریتانیا مواجه شد، اما قانونگذاران اتحادیه اروپا این قرارداد را تایید کردند.

کمیسیون تجارت فدرال می گوید قرارداد 68.7 میلیارد دلاری Activision که بزرگترین معامله بین مایکروسافت و صنعت بازی های ویدیویی است، به شرکت مستقر در ردموند اجازه می دهد تا رقابت در بازار را کاهش دهد. برای کاهش رقابت، مایکروسافت ممکن است محتوای بازی انحصاری Activision را فقط برای کنسول‌های Xbox در دسترس قرار دهد.