عملکرد بزرگنمایی: زومیت همچنین عملکرد دوربین های تله فوتو و اصلی را در زوم اپتیکال و دیجیتال بررسی می کند.

پایدارسازی: از فیلم های متحرک برای آزمایش اثربخشی تثبیت کننده نوری و الکترونیکی گوشی در خنثی سازی ارتعاشات استفاده می شود.

حالت شب: Zoomit معمولاً چندین عکس در حالت خودکار و شب می گیرد تا عملکرد حالت عکاسی در شب را نشان دهد.

فیلمبرداری: Zoomit عملکرد گوشی را از نظر ضبط جزئیات، کنتراست و کنترل نویز در ویدیوهای 4K و HDR (در صورت پشتیبانی توسط دستگاه) با عکاسی در حالت ها و نرخ فریم های مختلف ارزیابی می کند.

کارایی، عملکرد و شارژ

قسمت اول «کارایی و عملکرد» حاوی توضیحاتی در مورد جزئیات مشخصات فنی پردازنده و سایر ماژول های دستگاه است. سپس نوبت به آمار و ارقام به دست آمده از معیار عملکرد و تجربه کاربری تیم تحریریه زومیت می رسد. معیارهای Zoomit شامل سرعت حافظه، عملکرد CPU و GPU، عملکرد بازی، و پایداری عملکرد دستگاه تحت بارهای پردازشی سنگین است.

زومیت برای افزایش قابلیت اطمینان نتایج به دست آمده، میانگین مقدار اعداد به دست آمده را با انجام هر یک از بنچمارک ها در 3 بار گزارش می دهد و برای حفظ تعادل دمایی دستگاه، بین اجرای هر بنچمارک 5 دقیقه مکث وجود دارد. به جز تست پایداری) و از طرفی با توجه به تاثیر دمای محیط بر عملکرد دستگاه، آزمایشات در دمای اتاق (23 درجه سانتیگراد) انجام می شود. توجه داشته باشید که در حین اجرای بنچمارک ها، گوشی بدون قاب می ماند تا در فرآیند انتقال حرارت اختلالی ایجاد نشود.

در زیر به شرح هر یک از مراحل بررسی عملکرد گوشی ها می پردازیم:

عملکرد حافظه ذخیره سازی

Zomit از برنامه AndroBench برای اندازه گیری سرعت خواندن و نوشتن حافظه در گوشی های اندرویدی و برنامه Jazz Disk Bench برای اندازه گیری سرعت ذخیره سازی آیفون استفاده می کند. سرعت خواندن و نوشتن متوالی در تلفن های اندرویدی با استفاده از فایل های 32 و 2 مگابایتی اندازه گیری می شود. البته تست مذکور بر روی دستگاه های iOS با یک فایل 16 مگابایتی انجام می شود.

عملکرد پردازنده با استفاده از معیار بین پلتفرمی GeekBench 5 در قالب دو تست تک یا چند هسته ای بررسی می شود. Geekbench یکی از محبوب ترین بنچمارک ها در دنیای موبایل است و برای پلتفرم های اندروید، iOS، ویندوز، لینوکس و macOS در دسترس است. Geekbench از سه نوع پردازش Crypto، Integer و Floating Point برای ارزیابی عملکرد CPU استفاده می کند:

  • Crypto: توانایی دستگاه را برای مدیریت بارهای کاری محاسباتی بر اساس دستورالعمل های رمزنگاری (رمزگذاری شده) اندازه گیری می کند. فقط برخی از نرم افزارها از دستورالعمل های رمزنگاری استفاده می کنند.
  • عدد صحیح: توانایی دستگاه را برای مدیریت بارهای کاری محاسباتی بر اساس دستورالعمل های عدد صحیح اندازه گیری می کند. همه نرم افزارها از دستورالعمل Integer استفاده می کنند. بنابراین کسب امتیاز بالا در این بخش به معنای عملکرد کلی بسیار خوب پردازنده است.
  • Floating Point: توانایی دستگاه را برای مدیریت بارهای کاری محاسباتی بر اساس دستورالعمل های ممیز شناور اندازه گیری می کند. تقریباً همه نرم افزارها از دستورالعمل ممیز شناور استفاده می کنند. اما عملکرد CPU هنگام مدیریت چنین حجم کاری در مواردی مانند بازی های ویدیویی و تولید محتوای دیجیتال مهم است.

* Primate Labs، توسعه دهنده بنچمارک GeekBench، نسخه 6 GeekBench را با الگوریتم بهبود یافته در فوریه 2023 منتشر کرد. Zoomit به تدریج جایگزین نسخه 5 در بررسی های خود خواهد شد.

محبوبیت روزافزون بازی های موبایلی اهمیت واحد پردازش گرافیکی (GPU) را افزایش می دهد. بنابراین بدیهی است که زومیت در بررسی های خود به عملکرد این واحد توجه ویژه ای دارد. جدای از اجرای بازی‌های مختلف، در بررسی‌های Zoomit عملکرد پردازنده گرافیکی با استفاده از بنچمارک GeekBench Compute و GFXBench ارزیابی می‌شود.

By ادمین سایت

عاشق دنیای تکنولوژی و ای تی هستم. و اینجا می تونید جدیدترین مطالب را هر روز قبل از همه مشاهده کنید و مطلع بشید.