گزارش مورد انتظار آژانس بین المللی تحقیقات سرطان احتمالاً بحث برانگیز است. این آژانس قبلاً به دلیل عدم هشدار در مورد رفتارها یا موادی که اجتناب از آنها دشوار است مورد انتقاد قرار گرفته بود. این آژانس کار شبانه و مصرف گوشت قرمز را در گروه رفتارها و مواد سرطان زا قرار داد و همچنین گفت که استفاده از تلفن همراه احتمالاً باعث ایجاد سرطان در انسان می شود.

یک بررسی ایمنی توسط آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان برای ارزیابی اینکه آیا آسپارتام خطر بالقوه‌ای را بر اساس تمام شواهد منتشر شده دارد یا خیر، انجام شد. این سازمان مشخص نکرده است که چه مقدار آسپارتام را می توان به طور ایمن مصرف کرد.

تعیین میزان مصرف موادی مانند آسپارتام توسط کمیته جکفا که توسط سازمان بهداشت جهانی و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد تشکیل شده است انجام می شود. آن کمیته همچنین در سال جاری بررسی استفاده از آسپارتام را آغاز کرد.

کمیته JECFA به همراه آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، نتایج یافته های خود را در 14 جولای 2023 (23 جولای 1402) منتشر خواهند کرد.

آسپارتام به طور گسترده ای به عنوان یک شیرین کننده محبوب از دهه 1980 مورد استفاده قرار گرفت و امروزه در محصولاتی مانند نوشابه های رژیمی، آدامس، غلات صبحانه و حتی قطره های سرفه یافت می شود.

نهادهای نظارتی در سراسر جهان پس از بررسی شواهد موجود، استفاده از آسپارتام را تایید کردند. شرکت های بزرگ مواد غذایی و نوشیدنی از حضور آسپارتام در محصولات خود برای دهه ها دفاع کرده اند.