سامسونگ، یکی از بزرگترین شرکت های نیمه هادی جهان، قصد دارد تولید انبوه تراشه های حافظه با پهنای باند بالا (HBM) را برای کاربردهای هوش مصنوعی آغاز کند. در واقع غول فناوری کره ای می خواهد با این حرکت فاصله خود را با SK Hynix کم کند.

طبق گزارش رسانه های کره ای، سامسونگ قصد دارد تولید انبوه تراشه های HBM را در نیمه دوم سال 2023 آغاز کند. تراشه هایی که مخصوص هوش مصنوعی طراحی شده اند. SK Hynix تقریباً 50 درصد از سهم بازار تراشه های HBM را در سال 2022 خواهد داشت. در حالی که سهم سامسونگ در این مدت 40 درصد است.

علاوه بر این، میکرون 10 درصد از سهم بازار مذکور را در سال گذشته به دست آورد. جالب اینجاست که بازار HBM تنها حدود 1 درصد از کل تراشه های DRAM را تشکیل می دهد. با توجه به پیش بینی های رشد فعلی بازار هوش مصنوعی، انتظار می رود تقاضا برای راه حل های HBM افزایش یابد.

سامسونگ می خواهد با افزایش تولید تراشه های 16 و 24 گیگابایتی HBM3 خود به SK Hynix نزدیک شود. این تراشه‌های پیشرفته از یک تکنیک متداول انباشتگی برای ترکیب چند DRAM استفاده می‌کنند و سرعت آنها به 6.4 گیگابیت در ثانیه می‌رسد.

GizmoChina می نویسد در حالی که واژه هوش مصنوعی توجه بسیاری از شرکت های بزرگ و کوچک در سراسر جهان را به خود جلب کرده است، با توجه به استقبال روزافزون از سرورهای مبتنی بر این فناوری، نیاز به راه حل های HBM افزایش خواهد یافت و این موضوع نشان دهنده هماهنگی استراتژیک سامسونگ است. اقدام بر خلاف نیاز بازار

با پیوستن سامسونگ به صفوف تولیدکنندگان تراشه های HBM اصلی و تعهد این شرکت به ابررایانه های مبتنی بر این فناوری، انتظار می رود رقابت برای تسلط بر بازار مذکور تا سال 2028 به شدت افزایش یابد.

By ادمین سایت

عاشق دنیای تکنولوژی و ای تی هستم. و اینجا می تونید جدیدترین مطالب را هر روز قبل از همه مشاهده کنید و مطلع بشید.