شرکت تحقیقاتی Canalys از رشد 12 درصدی سالانه در بازار موبایل در آسیای جنوب شرقی در سه ماهه اول سال 2024 خبر داد. تحلیلگران معتقدند که وضعیت بازار نسبت به سال 2023 در حال بهبود است.

تولیدکنندگان موبایل 23.5 میلیون دستگاه را در بازه زمانی مورد بحث ارسال کردند، اما هنوز با رقم 2023 فاصله زیادی دارند. یکی از دلایل اصلی رشد بازار آسیای جنوب شرقی فروش بالا در بازارهای اندونزی و مالزی است. از سوی دیگر، فیلیپین و اندونزی نقش مهمی در احیای بخش محصولات زیر 100 دلار داشته اند.

کانال ها

حجم ارسال سالانه سامسونگ حدود 20 درصد کاهش یافته است. اما این شرکت همچنان با سهم ۱۹ درصدی در بازار گوشی های هوشمند در جنوب شرقی آسیا پیشتاز است. از آنجایی که غول فناوری کره ای بر روی گوشی های میان رده و پرچمدار تمرکز کرده است، این پیشرفت دور از انتظار نبود.

Transhan، مالک برندهای Itel، Tecno و Infinix، توانست با 18 درصد سهم بازار و 197 درصد رشد سالانه، جایگاه دوم را به خود اختصاص دهد.

Transhan از Oppo و Xiaomi پیشی گرفته است. فروش گوشی های هوشمند شیائومی نسبت به سال گذشته به میزان قابل توجهی 52 درصد افزایش یافته است. اما Oppo نسبت به سال گذشته کاهش 12 درصدی را تجربه کرد.

تحلیلگران نسبت به آینده خوشبین هستند و معتقدند که کل بازار در سال 2024 رشد 4 درصدی را تجربه خواهد کرد. اما نوسانات ارز، قیمت تمام شده قطعات و عوامل دیگر می تواند رشد بازار را متوقف کند.