به گفته توسعه دهندگان XDA، اپل چاره ای جز اضافه کردن بار جانبی به iOS ندارد و ممکن است در نهایت مجبور شود درهای پلتفرم خود را به روی فروشگاه های رقیب باز کند.

تا جایی که به گوگل مربوط می شود، این موضوع چندان مشکل ساز نیست زیرا همانطور که گفتیم اندروید سال هاست میزبان فروشگاه های مختلف بوده است.

Spotify یکی از بزرگترین حامیان قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا است. این شرکت قبلاً کمپینی به نام “زمان برای بازی منصفانه” راه اندازی کرده بود که بر روی اپل تمرکز داشت. این کمپین ادعا می کند که اپل با قدرت بازار خود، مزایای غیرمنصفانه ای را برای خدمات خود در نظر می گیرد. Spotify رقیب اصلی Apple Music است.

با توجه به شرایط فعلی، اپل احتمالا اجازه دسترسی به فروشگاه های مختلف آیفون را می دهد. در بخشی از قانون بازارهای دیجیتال، اتحادیه اروپا بیان می‌کند که هرگونه محدودیت دسترسی به کانال‌های توزیع برنامه‌ها ناعادلانه تلقی می‌شود و نقض قانون است.

موضوع مهمی که این روزها ذهن کاربران اپل را به خود مشغول کرده است، عدم اشاره به بارگذاری جانبی در کنفرانس WWDC است. تاکنون نمی دانیم چرا اپل به این ویژگی اشاره نکرده است. شاید اپل جلسات خصوصی با توسعه دهندگان در این مورد برگزار کرده است.